120-metrowa wieża powstanie w Gdyni

Ten post dostępny jest także w języku: English

W Gdyni, obok węzła Franciszki Cegielskiej, przy skrzyżowaniu ulicy Kieleckiej i Drogi Gdyńskiej, zostanie wybudowany 120-metrowy wysokościowiec i zabudowa mieszana. Realizację projektu podejmie gdyńska Grupa Allcon. W międzynarodowym konkursie architektonicznym, poprzedzającym decyzję o budowie, zwyciężyła warszawska pracownia Grupa 5 Architekci.

Rozstrzygnięcie konkursu

Na terenie 2 ha powstanie około 55 tys. m2 biurowej, usługowej i mieszkaniowej powierzchni użytkowej. Sześć pracowni architektonicznych zostało zaproszonych do udziału w konkursie, którego jury składało się z członków Izby Architektów, przedstawicieli Miasta Gdyni oraz Grupy Allcon, będącej inwestorem projektu. Jury przewodniczyła dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni, Iwona Markešić.

Po rozstrzygnięciu konkursu, deweloper będzie planował dopracowanie szczegółów projektu ze zwycięską pracownią i rozpoczęcie realizacji projektu po uzyskaniu pozwoleń. Może to potrwać do dwóch lat.

Pierwszy etap inwestycji obejmie część mieszkaniową. Inwestor planuje złożyć wnioski o liczne certyfikaty, m.in. polski certyfikat “Obiekt bez Barier” oraz międzynarodowe certyfikaty: BREEAM za ekologiczne rozwiązania, i WELL Core and Shell, potwierdzający dbałość o zdrowie i dobre samopoczucie rezydentów.

Projekt pracowni Grupa 5 Architekci

Po kilku tygodniach obrad, jury wybrało projekt pracowni Grupa 5 Architekci z Warszawy, która wykonywała inne projekty w Trójmieście. Pracownia spędziła trzy miesiące na opracowanie projektu. Grupa inspirowała się Gdyńską architekturą międzywojenną, a biała zabudowa będzie nawiązywać do portowego charakteru miasta.

Kompleks białej zabudowy będzie się znajdował w otoczeniu placów, które przeniosą skupisko ludności na zachodnią stronę linii kolejowej. Na terenie inwestycji, a także na dachach budynków, będą się znajdować wielopoziomowe zielone ogrody.

Pod koniec 2009 r. uchwalono plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Na co najmniej połowie przestrzeni znajdą się lokale usługowe. W planie, dopuszczalne są zabudowania do 24 m wysokości. Właściciel terenu może jednak podwyższyć wysokość zabudowy na powierzchni 30% całej powierzchni, jeśli projekt zwycięży w konkursie architektoniczno-urbanistycznym. Ten właśnie konkurs został zorganizowany przez inwestora.

Plan miejscowy zakłada także uwzględnienie studium krajobrazowego, ilustrującego współzależność zabudowy i otoczenia. Nakazane jest zastosowanie rozwiązań wysokiej jakości i wysokiej jakości materiałów wykończeniowych.

Plan także uwzględnia parking dla węzła przesiadkowego od strony ulicy Kieleckiej.

Żródło: Grupa Allcon

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *