215 mln € na Baltic Pipe z UE

Ten post dostępny jest także w języku: English

Gaz-System, 15 kwietnia br. w Brukseli, podpisał z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacji i Sieci (INEA) kontrakt na dofinansowanie prac budowlanych dla gazociągu Baltic Pipe, poinformowała spółka. W uroczystości podpisania umowy na wsparcie finansowe, którego maksymalna wysokość wyniesie blisko 215 mln €, udział wzięli m.in. Premier Mateusz Morawiecki oraz prezes Gaz-Systemu, Tomasz Stępień. Dofinansowanie przeznaczone zostanie na budowę podmorskiego gazociągu łączącego systemy przesyłowe Polski i Danii, a także na rozbudowę i modernizację krajowego systemu przesyłowego gazu ziemnego.

Zdaniem Tomasza Stępnia z punktu widzenia naszego kraju, połączenie gazowe pomiędzy Danią a Polską ma strategiczny wymiar, gdyż jest ono potrzebne do dywersyfikacji dostaw. Ponadto jest to również projekt korzystny dla całej UE, gdyż zależy jej na zwiększeniu wymiany handlowej oraz wzroście konkurencyjności rynku gazu w Europie.

Podpisanie umowy to realizacja podjętej 23 stycznia br. decyzji państw członkowskich Unii Europejskiej o przyznaniu wsparcia finansowego dla programu Baltic Pipe z instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF), o czym wówczas informowaliśmy.

Dotychczas inwestycja wspierana była przez Unię na etapie prac projektowych w latach 2017-2018 kwotą w maksymalnej wysokości ok. 51,45 mln €, a także otrzymała w 2015 r. dofinansowanie na realizację studium wykonalności, w maksymalnej wysokości 400 tys. €. Łącznie więc, projekt otrzymał już maksymalnie 266,8 mln € wsparcia.

Baltic Pipe to strategiczna inwestycja infrastrukturalna polegająca na realizacji nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Umożliwi ona od października 2022 r. sprowadzanie rocznie 10 mld m3 gazu ziemnego ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i Polsce oraz do odbiorców w krajach sąsiednich.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *