Baltic Pipe: wszystkie umowy z wykonawcami prac budowlanych już podpisane

budowa baltic pipe

Ten post dostępny jest także w języku: English

W projekcie Baltic Pipe zakończony został proces wyboru wykonawców robót budowlanych. Potwierdzona została kompletność wszystkich decyzji, kontraktów z wykonawcami robót oraz wszelkich niezbędnych certyfikatów. Zapewniono także ukończenie projektu zgodnie z harmonogramem, pomimo trwającej pandemii. Według planu, Polska otrzyma gaz z Norwegii w październiku 2022 r.

Organizacja placów budowlanych, obejmująca budowę gazociągu podmorskiego oraz jego wyjść na polskie i duńskie wybrzeża, trwa obecnie w związku z częścią morską projektu. Trwa przygotowywanie zapleczy budowlanych, wyodrębnianie obszarów inwestycji i sprowadzanie sprzętu. W kwestii dostaw inwestorskich dla części morskiej, wyprodukowanych zostało już ponad 85% rur niezbędnych do skonstruowania gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego. Wiosną 2021 r. planowana jest budowa podziemnych tuneli w obu krajach, a latem przyszłego roku – prace podmorskie.

Wykonawcy tłoczni i gazociągów podpisali wszystkie umowy ze spółką Gaz-System, dotyczące części lądowej projektu Baltic Pipe. Prowadzone są pierwsze prace w terenie, m.in. geodezyjne wyznaczanie granic i tras pasów montażowych. Początkowe dostawy rur typu DN 1000, które będą stanowić lądowy odcinek gazociągów, ruszyły w listopadzie br. W tym także miesiącu spółka została poinformowana o zmontowaniu sprężarek zamówionych do tłoczni Baltic Pipe, które są testowane fabrycznie pod względem jakości i bezpieczeństwa. Do Polski pierwsze sprężarki trafią jeszcze w tym roku.

 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *