Baltic Pipe z pozwoleniem na budowę w duńskiej strefie Bałtyku

Bałtyk

Ten post dostępny jest także w języku: English

Minister Energii i Klimatu w duńskim rządzie wydał dziś (25 października) pozwolenie na budowę fragmentu gazociągu Baltic Pipe w duńskiej części Morza Bałtyckiego, poinformował Gaz-System. Tym samym wykonany został kolejny kamień milowy tej strategicznej inwestycji.

Kluczowy element projektu

Wydane przez duński rząd pozwolenie na budowę zintegrowane z decyzją środowiskową, to kluczowy element realizacji projektu. Pozwolenie obejmuje oba odcinki na dnie Morza Bałtyckiego znajdujące się na obszarze morskim Danii. Pierwszy z nich biegnie od linii brzegowej nad Zatoką Faxe do granicy szwedzkiego obszaru morskiego, natomiast drugi od granicy szwedzkiego obszaru morskiego poprzez obszar morski Danii wokół wyspy Bornholm aż do polskiego obszaru morskiego. Podwodny gazociąg na obu odcinkach będzie mieć łączną długość ok. 133 km.

Jak podkreślił Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu, w dokumentacji projektowej zaplanowano szereg rozwiązań technologicznych, które zminimalizują wpływ gazociągu na otoczenie.

Obecnie trwa proces wyboru dostawcy rur i wyboru wykonawcy robót budowlanych.

Pierwszy z trzech etapów

Otrzymane dziś w Danii zezwolenie, to pierwszy z trzech etapów uzyskiwania wymaganych pozwoleń dla gazociągu biegnącego po dnie Bałtyku. Jeszcze w br. spodziewane jest uzyskanie decyzji środowiskowej dotyczącej fragmentu inwestycji na terenie polskich obszarów morskich wraz z odcinkiem wyjścia gazociągu na ląd. W międzyczasie spodziewane jest także uzyskanie stosownego zezwolenia w Szwecji, analogicznego jak to dzisiejsze wydane przez duński rząd.

Gaz-System posiada już komplet decyzji środowiskowych i lokalizacyjnych dla wszystkich lądowych elementów projektu na terenie Polski.

Start budowy w przyszłym roku

Baltic Pipe to strategiczna inwestycja infrastrukturalna polegająca na realizacji nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Umożliwi ona od października 2022 r. sprowadzanie rocznie 10 mld m3 gazu ziemnego ze złóż zlokalizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym na rynki w Danii i Polsce oraz dalej do odbiorców w krajach sąsiednich. Prace budowlane powinny ruszyć w przyszłym roku.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *