Bankomaty i paczkomaty bez pozwolenia na budowę

bankomat wypłacający 100 zł

Ten post dostępny jest także w języku: English

Stały Komitet Rady Ministrów (SKRM) przyjął pakiet tzw. wolnościowych zmian w prawie budowlanym, które przygotował resort inwestycji i rozwoju. Dzięki temu znikną absurdy takie jak np. konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów czy innych małych urządzeń do wykonywania usług.

Koniec z absurdami

Wszystkie małe automaty takie jak biletomaty, bankomaty, wpłatomaty, paczkomaty czy inne automaty służące do wykonywania różnego rodzaju usług, których wysokość nie będzie przekraczać 3 m, wprost zostaną zwolnione z konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia.

Nowelizacja zakłada także koniec z koniecznością uzyskiwania pozwolenia na budowę, między innymi dla gazowych instalacji wykonywanych na zewnątrz bądź wewnątrz już użytkowanego budynku lub nawet dla budowanego naziemnie przydomowego tarasu. Z obowiązku zgłoszenia będą zwolnione np. urządzenia wodnej melioracji.

5 lat na podważenie decyzji

Projekt ustawy wprowadza również graniczny, pięcioletni termin dla stwierdzenia nieważności wydanego pozwolenia na budowę oraz decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Dotychczas nieważność wspomnianych dokumentów można było stwierdzić wiele lat po tym jak budynek został wybudowany i użytkowany, czego konsekwencją była prawna niepewność. Nowe przepisy sprawią, że po pięcioletnim okresie od doręczenia bądź ogłoszenia decyzji stanie się ona trwale niepodważalna.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *