Aktualności Prawo

Bankomaty i paczkomaty bez pozwolenia na budowę

bankomat wypłacający 100 zł

Stały Komitet Rady Ministrów (SKRM) przyjął pakiet tzw. wolnościowych zmian w prawie budowlanym, które przygotował resort inwestycji i rozwoju. Dzięki temu znikną absurdy takie jak np. konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów czy innych małych urządzeń do wykonywania usług.

Koniec z absurdami

Wszystkie małe automaty takie jak biletomaty, bankomaty, wpłatomaty, paczkomaty czy inne automaty służące do wykonywania różnego rodzaju usług, których wysokość nie będzie przekraczać 3 m, wprost zostaną zwolnione z konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia.

Nowelizacja zakłada także koniec z koniecznością uzyskiwania pozwolenia na budowę, między innymi dla gazowych instalacji wykonywanych na zewnątrz bądź wewnątrz już użytkowanego budynku lub nawet dla budowanego naziemnie przydomowego tarasu. Z obowiązku zgłoszenia będą zwolnione np. urządzenia wodnej melioracji.

5 lat na podważenie decyzji

Projekt ustawy wprowadza również graniczny, pięcioletni termin dla stwierdzenia nieważności wydanego pozwolenia na budowę oraz decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Dotychczas nieważność wspomnianych dokumentów można było stwierdzić wiele lat po tym jak budynek został wybudowany i użytkowany, czego konsekwencją była prawna niepewność. Nowe przepisy sprawią, że po pięcioletnim okresie od doręczenia bądź ogłoszenia decyzji stanie się ona trwale niepodważalna.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecamy