Blisko 137 mln zł z UE na modernizację Portu Północnego w Gdańsku

Prawie 137 mln zł dotacji z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko trafi na realizację wartej 161 mln zł inwestycji, obejmującej modernizację toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku. Umowę na dofinansowanie tego projektu podpisali 14 listopada br. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni oraz Przemysław Gorgol, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT), poinformowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

W ramach inwestycji zmodernizowany zostanie cały tor wodny zlokalizowany na Zatoce Gdańskiej w rejonie Portu Północnego, stanowiącego część Portu Morskiego w Gdańsku. Projekt przewiduje zwiększenie głębokości technicznej toru oraz powiększenie jego szerokości, a po ukończeniu robót zaktualizowane zostanie także położenie oznakowania nawigacyjnego. 6 znaków poddanych zostanie modernizacji, a 7 nowych znaków przegubowych będzie zakupionych.

Dzięki inwestycji, której zakończenie planowane jest na kwiecień 2020 r., możliwa będzie dwukierunkowa żegluga większych niż dotychczas jednostek, a także zwiększy się bezpieczeństwo statków wpływających i wypływających z Portu Gdańsk.

Około 3,7 mld zł w Programie Infrastruktura i Środowisko przeznaczonych zostało na transport morski, z których 2,72 mld zł (74%) zostało już zainwestowanych w 9 projektów. Oznacza to, że do wykorzystanie pozostał jeszcze niemal 1 mld zł.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *