Blisko 1,9 mld zł z UE na drogę łączącą Legnicę z Czechami

Centrum Unijnych Projektów Transportowych wraz z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad 8 października br. podpisały umowę dofinansowującą ze środków unijnych budowę 67 km drogi ekspresowej S3 z Legnicy do granicy Państwa z Czechami w Lubawce.

Dofinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020 kwotą 1,89 mld zł projekt, którego całkowity koszt szacowany jest na ponad 3,96 mld zł, zakłada budowę drogi ekspresowej S3 z Legnicy do granicy Państwa z Czechami. Cały 67 km odcinek tej drogi podzielony został na 4 zadania. Pierwsze zadanie od węzła Legnica II do węzła Jawor II realizowane przez konsorcjum w składzie Warbud i Eurovia Polska jest już na ukończeniu i wkrótce zostanie oddany do użyktu, podobnie jak realizowane przez firmę Mota-Engil Central Europe drugie zadanie od węzła Jawor II do węzła Bolków.

Zadania nr 3 (węzeł Bolków-węzeł Kamienna Góra Północ) oraz nr 4 (węzeł Kamienna Góra Północ-Lubawka) znajdują się obecnie na etapie wybrania najkorzystniejszych ofert w przetargach ogłoszonych w formule zaprojektuj i zbuduj. Najbliżej podpisania umowy na zadanie nr 3 jest aktualnie firma Porr wraz ze swoim partnerem Porr Bau, a na zadanie nr 4 konsorcjum firm Mosty Łódź i Przedsiębiorstwa Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego. Budowy te według planów powinny zakończyć się w 2023 r.

Realizacja drogi S3 na odcinku od Legnicy do Lubawki według prognoz zmniejszy natężenie ruchu na drodze krajowej nr 8 na odc. Kudowa Zdrój-Wrocław o ok. 1
000 pojazdów na dobę, a poprawa warunków ruchu tranzytowego nastąpi także na drogach krajowych nr 3 oraz nr 5.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *