Branża budowlana rozwija się mimo pandemii 

Branża budowlana rozwija się mimo pandemii

Ten post dostępny jest także w języku: English

Według barometru EFL, branża budowlana znajduje się w najlepszej sytuacji od początku pandemii. Branża ta może się szczycić również najlepszymi wynikami w porównaniu do innych sektorów. Połowa firm budowlanych spodziewa się wzrostu sprzedaży, a jedna trzecia twierdzi, że pandemia COVID-19 może być katalizatorem przyszłego rozwoju, jak wynika z barometru Europejskiego Funduszu Leasingowego na III kw. br.

Odczyt barometru EFL przekroczył próg ograniczonego rozwoju, który wynosi 50 pkt. Subindeks barometru na III kwartał br. dla branży budowlanej wyniósł 52,9 pkt., czyli o 1 pkt proc. więcej w porównaniu z poprzednim kwartałem, a jest to najwyższy wynik od początku pandemii. Największy wpływ na tak pozytywny odczyt miały dobre prognozy dotyczące sprzedaży. Połowa przedsiębiorców budowlanych spodziewa się wzrostu, a tylko 3 proc. zmniejszenia obrotów.

Jak wynika z barometru, aż 37,5 proc przedsiębiorców spodziewa się poprawy płynności finansowej. Mimo tego, większość ankietowanych, bo aż 77,5 proc, nie planuje nowych inwestycji, a tylko 4 proc planuje inwestować więcej w najbliższych miesiącach. Za to 37,5 proc. prognozuje mniejsze zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne, 2,5 proc sygnalizuje zwiększenie takiego zapotrzebowania. Prezes zarządu EFL, Radosław Woźniak, zwraca jednak uwagę na to, że branża jak najbardziej znajduje się w ruchu. “Od stycznia do czerwca 2021 roku firmy leasingowe sfinansowały sprzęt budowlany o wartości prawie 2 mld zł, co oznacza ponad 37 proc. wzrost w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku” – podaje.

Optymizm wśród firm budowlanych

Obok HoReCa, budownictwo jest jedną z dwóch branż które odnotowały poprawę nastroju w najnowszym barometrze. Ponad połowa, bo 54 proc., przedstawicieli budowlanki uważa, że wpływ pandemii COVID-19 jest neutralny biznesowo, a 41 proc., wskazuje na negatywny wpływ pandemii. Natomiast 36 proc przedsiębiorców jest zdania, że w kontekście pandemii sytuacja branży poprawi się w przeciągu najbliższych 6 miesięcy. Jest to drugi najlepszy wynik spośród sześciu badanych sektorów, zaraz po sektorze produkcyjnym.

Prezes zarządu zaznacza również, że Barometr EFL, który wybiega w przyszłość, nie wskazuje jednoznacznie na powrót koniunktury. Zamiast tego, naświetla prognozy przedstawiane przez same firmy budowlane, które liczą na utrzymanie się dobrej sytuacji w drugiej części tego roku.

Badanie zostało przygotowane przez Ecorys na zlecenie EFL. Badanie to przeprowadzane jest na mikro, małych i średnich firmach na terenie całej Polski, a jego wyniki publikowane są co kwartał. Reprezentatywna grupa badania liczy 600 respondentów, a aktualna edycja badania odbyła się od 18 czerwca do 2 lipca 2021 r.

Barometr EFL to syntetyczny wskaźnik, który na celu ma sprawdzanie skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu, rozumianego jako obieranie przez przedsiębiorstwa nowych celów związanych z wzrostem sprzedaży, produkcji, oraz ekspansją na nowe rynki, owocującego inwestycjami w środki trwałe.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *