Branża farb dekoracyjnych po udanym 2020 r. spodziewa się korekty

ciepłe kolory

Ten post dostępny jest także w języku: English

Branża farb ma powody do zadowolenia. Wartość sprzedaży farb dekoracyjnych – stanowiących największy segment rynku – wzrosła r/r o 6,2%, do ponad 2,33 mld PLN w 2020 r*. Dynamika ta była więc wyższa w porównaniu z rokiem 2019, kiedy wynosiła 4,3%. W czasie pierwszego lockdownu Polacy chętnie rozpoczynali remonty. Drugi kw. 2020 mierzony r/r to wzrost aż o 14%. Zwiększył się także wolumen sprzedanych farb liczony w litrach – o 3.4 % w 2020 (-1.6% w 2019). Jednocześnie utrzymuje się trend rosnącej premiumizacji i marżowości farb dekoracyjnych.

Na wyniki branży farb dekoracyjnych w Polsce w roku 2020 wpłynęły dwa współistniejące czynniki. Po pierwsze – w czasie lockdownu Polacy chętniej decydowali się na remonty mieszkań i domów. Po drugie – decyzja rządu o pozostawieniu otwartych marketów budowalnych umożliwiła dokonanie niezbędnych zakupów. I to właśnie produkty DIY (z ang. do-it-yourself) sprzedawały się najlepiej. Jednocześnie należy zauważyć, że pomimo zawirowań na całym rynku, pandemia w stosunkowo niewielkim stopniu odbiła się na budownictwie. Problemy odnotowały natomiast kategorie farb dla przemysłu czy automotive.

Wyzwaniem dla farb dekoracyjnych może okazać się rok 2021 oraz kolejne lata. Spodziewamy się korekty. W zeszłym roku zamknięcie w domach przyspieszyło decyzje o remontach, w tym roku raczej już tak nie będzie – komentuje Bartłomiej Ślązak, dyrektor Zarządzający PZPFiK. Zatem być może wolumen spadnie, ale sądzę, że utrzyma się trend premiumizacji, czyli kupowania produktów z wyżej półki. Ilościowo więc możemy się spodziewać spadku, ale wartościowo – wzrostu – dodaje.

Wartość sprzedaży farb dekoracyjnych w Polsce w latach 2014 – 2020

dane szacunkowe PZPFiK

*Dane pochodzą z panelu badawczego sell-in prowadzonego przez PZPFiK i GFK Polonia.

Źródło: PZPFiK

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *