Budimex, Orlen i Lotos przystąpiły do naukowego konsorcjum

asfaltowa-droga

Ten post dostępny jest także w języku: English

Budimex, Orlen Asfalt, a także Grupa Lotos podpisały umowę z naukowym konsorcjum, które tworzą Politechnika Warszawska, Politechnika Gdańska oraz Instytut Badawczy Dróg i Mostów. Jej celem będzie realizacja programu badawczego z zakresu modernizacji asfaltowych nawierzchni przy użyciu asfaltów modyfikowanych polimerami.

Uda się zmniejszyć koszty budowy dróg?

Naukowcy oraz wspomniane spółki chcą udowodnić korzystny wpływ modyfikowanych asfaltów na trwałość drogowej nawierzchni, co w konsekwencji ma przełożyć się na zmniejszenie kosztów budowy oraz utrzymania dróg. Wyniki badań, które będą znane już w 2020 r., powinny pokazać jakie zalety posiadają asfalty modyfikowane polimerami oraz w jakim stopni są konkurencyjne w porównaniu z nawierzchnią z betonu cementowego.

Obecnie grubość oraz układ warstw nawierzchni drogowych najczęściej określany jest na podstawie Katalogu Typowych Konstrukcji Nawierzchni, a zawarte w nim informacje zakładają zastosowanie jedynie niemodyfikowanych asfaltów. Dzięki badaniom przeprowadzonym przez naukowców, katalog ma zostać wzbogacony o nowe karty uwzględniające użycie asfaltów modyfikowanych oraz wysokomodyfikowanych polimerami.

Orlen Asfalt czołowym dostawną lepiszcza asfaltowego

Orlen Asfalt to jeden z największych w Polsce oraz Europie Środkowej dostawca asfaltowego lepiszcza stosowanego przy produkcji drogowych nawierzchni. Firma posiada pięć zakładów zlokalizowanych w Polsce, Czechach i na Litwie. W 2014 r. jako pierwsza wprowadziła na Polski rynek grupę produktów modyfikowanych polimerami, która dziś stanowi jedne z najprężniej rozwijających się kierunków technologii realizacji drogowych nawierzchni.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *