Budimex w I połowie 2019 r. notuje 44% spadek zysku r/r

Pracownik budimeksu

Ten post dostępny jest także w języku: English

Budimex w I połowie 2019 r. zanotował spadek zysku netto o blisko 44% r/r oraz niewielki spadek przychodów ze sprzedaży. Także liczba sprzedanych notarialnie lokali przez deweloperski segment firmy była niższa niż w analogicznym okresie 2018 r. Natomiast portfel zamówień spółki osiągnął właśnie rekordowy poziom.

Wyniki gorsze niż przed rokiem

Budimex zanotował w I połowie 2019 r. 72,1 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej, w porównaniu do 128,05 mln zł rok wcześniej, co przekłada się na 43,7% spadek zysku r/r. W samym I kw. br. spółka zmniejszyła swój zysk o ponad 50%, w stosunku do wyniku z I kw. 2018 r. Przychody netto ze sprzedaży produktów i usług, a także towarów i materiałów ukształtowały się na poziomie 3 248 mln zł, wobec 3 302 mln zł w analogicznym okresie 2018 r., co oznacza nieznaczny spadek o 1,6% r/r.

Wzrost przedsprzedaży i spadek umów notarialnych

Budimex Nieruchomości, segment deweloperski spółki, w I połowie 2019 r. przedsprzedał (bez uwzględnienia rezerwacji) 731 mieszkań, wobec 509 przedsprzedanych mieszkań w I połowie 2018 r. Natomiast sprzedaż notarialna sięgnęła 947 lokali, podczas gdy rok wcześniej liczba podpisanych aktów notarialnych dotyczyła 1 107 lokali.

Dotychczas w bieżącym roku Budimex nabył grunty pod przyszłe projekty deweloperskie o wartości 36,1 mln zł.

Rekordowy portfel zamówień

Portfel zamówień Grupy Budimex osiągnął rekordowy poziom 11,1 mld zł. Stało się to głównie dzięki nowym kontraktom podpisanym w segmencie kolejowym. Średnia rentowność portfela jest stosunkowo dobra, jednak firma ciągle odczuwa efekty kończenia trudnych umów, które zawarte zostały 2-3 lata temu. O ile w nowych projektach GDDKiA i PKP PLK została wdrożona waloryzacja (choć w ograniczonym zakresie), to wciąż brakuje tego typu rozwiązań w zamówieniach samorządowych.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *