Budimex zarobił w III kwartale mniej o 36,7% niż przed rokiem

Robotnicy na budowie

Ten post dostępny jest także w języku: English

W III kwartale 2019 r. Budimex zanotował 65 mln zł skonsolidowanego zysku netto, co jest wynikiem gorszym o 36,7% niż przed rokiem. Spółka podkreśliła, że średnia rentowność jej portfela zamówień jest relatywnie dobra, a większość problematycznych kontraktów została już zakończona.

Gorsze wyniki niż rok wcześniej

Budimex w III kw. br. odnotował 65 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej, w porównaniu do 102,66 mln zł zysku rok wcześniej, co oznacza spadek o 36,7% r/r. Tym samym rośnie różnica w zyskach z 2019 i 2018 r. Podsumowanie okresu pierwszych dziewięciu miesięcy wykazuje spadek wyników o ponad 40% z 230,71 mln zł do 137,14 mln zł i to na dodatek przy zbliżonym poziomie przychodów, które po trzech kwartałach br. ukształtowały się na poziomie 5,38 mln zł.

Rentowność zysku brutto Grupy Budimex wyniosła 4,0%, natomiast w samym III kw. br. osiągnęła poziom 4,9%. Rentowność w segmencie budowlanym wyniosła 2,7% (3,8% przed rokiem), podczas gdy segment deweloperski osiągną bardzo dobrą rentowność zysku brutto na poziomie 17,3%.

Miliardy w portfelu zamówień

W portfelu zamówień Grupy Budimex na koniec września br. znajdowały się kontrakty warte 10,74 mld zł, co pozwala spółce na w pełni efektywne wykorzystanie zasobów i zabezpieczenie prac na najbliższe kwartały. Wartość umów podpisanych od początku br. sięgnęła 5,45 mld zł.

Jak podał Budimex w swoim komunikacie, średnia rentowność portfela zamówień jest relatywnie dobra, a realizacja większości trudnych kontraktów z obszaru infrastruktury, a także budownictwa ogólnego, podpisanych kilka lat temu, została już zakończona. Rentowność segmentu energetyki pozostaje natomiast pod presją kontraktów w Turowie oraz Wilnie.

Agresywna konkurencja

Spółka zwróciła uwagę na ciągle obserwowane agresywne zachowania konkurencji, czyli składanie odważnych ofert w przetargach przez podmioty, które często nie mają lokalnego doświadczenia w realizacji, i nie są weryfikowane przez zamawiających. Warunki kontraktowe nie poprawiają się, dlatego wyzwaniem na najbliższe kwartały pozostaje zrównoważenie ryzyk pomiędzy zamawiającymi i wykonawcami.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *