Budowa nowego osiedla PDD w Choroszczy zmierza ku końcowi. Domy spełniają rygorystyczne normy

PDD Choroszcz 2

Ten post dostępny jest także w języku: English

Powstające w Choroszczy osiedle „Jabłoniowa Aleja” wchodzi w ostatnią fazę budowy i zmierza ku końcowi. Inwestycja Polskich Domów Drewnianych obejmuje 10 dwulokalowych domów oraz 1 budynek usługowy – wszystkie wykonano w energooszczędnej, prefabrykowanej technologii wykorzystującej drewno. Osiedle spełnia rygorystyczne normy w zakresie m.in. izolacji cieplnej, akustyki czy bezpieczeństwa pożarowego. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Unihouse.

Od 1 stycznia br. obowiązuje w Polsce nowe Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nimi projektowane i budowane budynki muszą mieć dużo niższe zapotrzebowanie na energię na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, a co za tym idzie bardziej rygorystyczne normy dotyczące izolacyjności cieplnej. Budynki na Osiedlu Jabłoniowa Aleja Polskich Domów Drewnianych spełnią te wymagania z nawiązką. Dzięki temu, że poszczególne elementy budynków powstawały w fabryce Unihouse w Bielsku Podlaskim niemal w 100% wyeliminowano wszelkie mostki cieplne, czyli niechciane luki, przez które dany budynek traci ciepło i energię. Tym samym wyższe koszty poniesione na etapie budowy, szybko zwrócą się w trakcie eksploatacji, a zbudowane domy będą ekologiczne i energooszczędne.

Przeprowadzone badanie szczelności (Blower Door Test) w ukończonym „pod klucz” lokalu w Choroszczy potwierdziło, że gotowy budynek posiada doskonałą izolację ścian, dachów, podłóg, drzwi czy okien. Dzięki temu, przyszli mieszkańcy będą mogli cieszyć się niższym rachunkami za ogrzewanie niż w tradycyjnych budynkach betonowych, sprawniejszą cyrukulacją powietrza, a przede wszystkim przyjaznym mikroklimatem domów przy „Jabłoniowej Alei”.

Budownictwo ekologiczne i energooszczędne króluje w bogatych, rozwiniętych krajach Europy Północno-Zachodniej od pokoleń. Jako Unihouse, cieszy nas, że jesteśmy coraz częściej wybierani przez rodzimych inwestorów, a budownictwo drewniane zyskuje jeszcze więcej zwolenników. Drewno jest znakomitym materiałem budowlanym, a do tego jest też surowcem odnawialnym, co  pozwala produkować budynki o obniżonym śladzie węglowym. Nasi klienci zaczynają już zwracać uwagę na to, o czym Unihouse mówi od lat. Kwota całej inwestycji to nie tylko kwota budowy, ale też czas realizacji oraz całkowity koszt eksploatacji obiektu – mówi Roman Jakubowski, Członek Zarządu Unihouse SA.

Naturalna cisza we własnych czterech ścianach

Na osiedlu w Choroszczy zadbano o wysoki komfort akustyczny i wyciszenie budowanych mieszkań. Przeprowadzone pomiary akustyczne metodą Bruel & Kjaer potwierdzają, że wyciszenie prefabrykowanych domów jest wyższe od obowiązującej normy.

– Za punkt honoru przyjęliśmy sobie, żeby przyszli mieszkańcy mogli cieszyć się naturalną ciszą w swoich mieszkaniach. Wszyscy wiemy, że dochodzący z zewnątrz lub z sąsiedniego lokalu hałas w mieszkaniu wpływa na komfort życia. Uciążliwe odgłosy przeszkadzają w wykonywaniu codziennych czynności oraz negatywnie wpływają na sen, wypoczynek czy regenerację. Wyniki testów akustycznych mówią same za siebie. Przyszli mieszkańcy będą mogli cieszyć się z wysokiego komfortu mieszkania, bez niepotrzebnych zakłóceń – mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

PDD Choroszcz 1

Bezpieczeństwo pożarowe to priorytet

Nowoczesne, prefabrykowane budynki powstające z wykorzystaniem drewna są bezpieczne i ogniotrwałe. Kluczowy jest jednak sposób wykonania konstrukcji. Jedynie budownictwo prefabrykowane zapewnia właściwy poziom bezpieczeństwa. Tylko w fabryce można osiągnąć odpowiedni poziom dokładności, który przekłada się na trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji, co potwierdził eksperyment pożarowy przeprowadzony w ubiegłym roku przez Instytut Techniki Budowlanej oraz Państwową Straż Pożarną.

Na terenie Ośrodka Szkoleniowego Państwowej Straży Pożarnej w Pionkach wykonano próby ogniowe dla drewnianego dwukondygnacyjnego budynku o powierzchni 110,5 mkw. (parametrami zbliżonego do budynków powstających w Choroszczy). Test obserwowało ok. 200 ekspertów specjalizujących się w bezpieczeństwie pożarowym lub budownictwie drewnianym. Wyniki eksperymentu w pełni potwierdziły tezę, że wielopoziomowe, szkieletowe budynki drewniane są bezpieczne pożarowo. Charakterystyczne dla w pełni rozwiniętego pożaru, ekstremalnie wysokie temperatury przekraczające 1000°C, nie naruszyły konstrukcji budynku drewnianego. Co więcej, pożar nie rozprzestrzenił się na drugie piętro budynku, gdzie cały czas panowała temperatura pokojowa, czyli 23°C.

Ekologia Jabłoniowej Alei

Na terenie osiedla znajdą się zbiorniki na wodę opadową do podlewania zieleni. Każde mieszkanie będzie wyposażone w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperację), a dachy budynków będą przystosowane pod montaż paneli fotowoltaicznych 5kW. To przełoży się na niższe koszty utrzymania.

Oddanie całej inwestycji planowane jest jeszcze w trzecim kwartale br.

Źródło: PDD

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *