Rozpoczęcie prac przygotowawczych do budowy przekopu Mierzei Wiślanej

W miejscowości Nowy Świat, na Mierzei Wiślanej, w miejscu gdzie ma powstać kanał żeglugowy rozpoczęły się prace przygotowawcze związane z inwestycją „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”, poinformowała PAP Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.

Prace wstępne dotyczą poglądowego wyznaczenia krawędzi przekopu na terenie, na którym ma powstać inwestycja. Przygotowywana jest dokumentacja projektu oraz rozstrzygnięto przetargi na wykonanie badań ferromagnetycznych wraz z raportem dla potrzeb realizacji inwestycji i na opracowanie dokumentacji geologicznej w obszarze kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Dodatkowo zakończone zostały powierzchniowe badania archeologiczne na części lądowej planowanej inwestycji.

Aktualnie Urząd Morski w Gdyni czeka na wydanie decyzji środowiskowej dla inwestycji i dopiero po jej uzyskaniu inwestor będzie mógł złożyć wniosek o wydanie pozwolenia wodno-prawnego, a następnie wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację projektu. Równocześnie rozpoczęły się konsultacje społeczne, które potrwają do 3 listopada.

Inwestycja zakłada budowę oraz skrócenie drogi wodnej z Zalewu Wiślanego na Zatokę Gdańską. Przekop przez Mierzeję Wiślaną ma mieć 1,3 km długości oraz 5 metrów głębokości. Realizacja projektu umożliwi wpływanie do Morskiego Portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 metrów, długości 100 metrów i szerokości 20 metrów.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *