Ceny działek budowlanych biją rekordy

Ceny materiałów budowlanych, domowych i ogrodowych idą w górę 

Ten post dostępny jest także w języku: English

Pomimo faktu, że ceny gruntów pod budowę domów wciąż rosną, ustanawiając nowe maksima, pozostaje nadzieja dla osób poszukujących nieruchomości pod budowę. Pomimo utrzymującego się wysokiego popytu na domy jednorodzinne, wzrost cen oczywiście wyhamował.

Do 2019 roku, w trzecim kwartale regularnie odnotowywano spadek średnich cen transakcyjnych działek budowlanych. W głównych miastach Polski obserwowaliśmy w tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, wzrosty. Nastąpiło jednak wyraźne wyhamowanie w porównaniu do tych obserwowanych w II kwartale 2021 roku. Odczuły to zarówno osoby poszukujące działek pod budowę domów w stolicach regionów, jak i poza nimi. Również w III kwartale 2021 r. nastąpiło wyhamowanie trendu wzrostowego na rynku sprzedaży domów.

Wyhamowanie trendu wzrostowego było szczególnie widoczne wśród osób poszukujących działek budowlanych w Olsztynie, gdzie średnia cena transakcyjna wzrosła w II kwartale 2021 r. o 1,5%, wobec wzrostu o 5% trzy miesiące wcześniej. Średnie kwoty wpisywane w aktach notarialnych transakcji gruntowych we Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu były bardziej stabilne – wzrost o około 1% r/r. W zupełnie innym scenariuszu znaleźli się nabywcy działek budowlanych w Łodzi, gdzie ceny wzrosły średnio o 6% w ciągu kwartału. Był to szósty kwartał z rzędu, w którym nastąpił taki wzrost i drugi, w którym przekroczył on 5% w stosunku do poprzedniego kwartału.

W ujęciu kwartalnym tak wysokie wzrosty spowodowały, że średnia cena transakcyjna w ód wzrosła o 20% w stosunku do poprzedniego kwartału. W Łodzi wciąż jednak istnieje możliwość ekspansji, gdyż średnia cena działek w tym mieście w III kwartale 2021 roku wynosiła 285 zł/m2 – znacznie mniej niż w pozostałych siedmiu badanych miastach. Dla porównania, w tym czasie akty notarialne w Krakowie kosztowały średnio 561 zł/m2, w Gdasku – 626 zł/m2, a w najdroższej Warszawie – 783 zł/m2 – podaje bankier.pl.

Fakt, że trend wzrostowy wyhamował, jest mało pocieszający dla osób poszukujących ziemi pod budowę domu. Stawki są na rekordowo wysokim poziomie i o ile w III kw. 2020 r. nastąpił wzrost średnich stawek transakcyjnych za grunty ze względu na zwiększony popyt na domy, to w poprzednich latach w III kw. następowała zazwyczaj korekta średnich kwot płaconych za działki budowlane.

Wzrost popytu m.in. na budownictwo jednorodzinne spowodował, że kwoty zapisane w aktach notarialnych sprzedaży działek budowlanych są wyższe niż w roku ubiegłym. O tym, że popyt nie uległ pogorszeniu świadczy m.in. najsilniejszy od 1989 roku kwartał pod względem liczby wydanych pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. Inwestorzy indywidualni uzyskali w III kwartale 2021 r. pozwolenia na budowę 34 083 mieszkań – wynika z danych GUS, co oznacza wzrost o 21 proc. w stosunku do ubiegłego roku i o 37 proc. w stosunku do dwóch lat wcześniej.

W październiku wybudowano 9324 domy jednorodzinne, co oznacza wzrost o ponad 18 proc. w stosunku do roku poprzedniego i o 12,5 proc. w stosunku do października 2019 r.

Październikowy odczyt indeksu urban.one na poziomie 142,84, choć o 5 punktów wyższy niż rok wcześniej, to w ujęciu miesięcznym wzrósł o 0,22 punktu, czyli prawie tyle samo co miesiąc wcześniej, co wskazuje na dalsze, choć nie znaczące, wzrosty stawek transakcyjnych gruntów budowlanych.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *