Ceny materiałów budowlanych wciąż rosną

Stal

Ten post dostępny jest także w języku: English

Zmiany na rynkach światowych oraz niedobory niektórych surowców sprawiły, że ceny materiałów budowlanych ciągle idą w górę. Chociaż według danych GUS ceny w budownictwie wzrosły w lipcu o 3,9% w skali rocznej, dane sprzedażowe Polskich Składów Budowlanych pokazują, że wzrost był ponad dwukrotnie szybszy i osiągnął 8,3% r/r.

Ceny materiałów budowlanych na polskim rynku odzwierciedlają zmiany na rynku światowym, a trend wzrostowy widać m.in. na przykładzie stali. Na Londyńskiej Giełdzie Metali ceny zbrojeń stalowych skoczyły z 500 do 700 dolarów za tonę od listopada ubiegłego roku. Takie ceny mają utrzymać się do końca 2021 r. Jak podaje Polski Związek Pracodawców Budownictwa, wzrosty ceny na rynku wahają się od 68% –  o tyle skoczyły ceny profili – przez 94% – ceny prętów budowlanych – aż do 160%, czyli o tyle ile podrożała blacha gorącowalcowana. Tak poważne zmiany zaobserwowano od stycznia do maja 2021 r.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku drewna, którego niedobory pojawiły się w maju bieżącego roku. Chociaż rynek powoli się odbudowuje, producenci we wszystkich państwach UE zdecydowali się na podwyższenie cen, a zmiany sięgają 15-30% w PPI. Prawdopodobnie ceny produktów z drewna urosną jeszcze w tym roku.

Według danych PSB największe wahania cen na polskim rynku można było odczuć w sektorze elementów stalowych i drewna. Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, płyty OSB podrożały o 40% w skali rocznej, blaszanych elementów dachowych o 12,5 %, a instalacje o 10,9%. Dodatkowo w hurtowniach zaczyna brakować polistyrenu, który jest podstawą do wytworzenia styropianu, a to przekłada się na wzrost cen kolejnych materiałów takich jak elementy termiczne. Już w lipcu ich ceny zwiększyły się o 25%. Według PIE rynek może nie ustabilizować się do końca 2021 r., a ceny polistyrenu i chemii budowlanej mogą znacząco wzrosnąć.

Różnice w danych przedstawianych przez GUS i realnych danych sprzedażowych firm sprawiają, że ciężko jest znaleźć wiarygodne źródło informacji, co zdecydowanie utrudnia prowadzenie polityki mieszkaniowej. Według ekspertów należy zmienić sposób prowadzenia badań.

PMR przedstawia analizę prezentującą prognozowane na III oraz IV kw. 2021 r. ceny 16 głównych kategorii materiałów budowlanych. Analiza zawiera trendy cenowe oraz prognozy cen na III i IV kw. 2021 r. przygotowane w trzech scenariuszach prognostycznych: „Prognozy cen głównych materiałów budowlanych, III – IV kw. 2021„.

Więcej o wzrostach cen materiałów budowlanych w najnowszych artykułach:

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *