Chińczycy znowu będą budować polskie drogi

Prace na budowie

Ten post dostępny jest także w języku: English

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę na budowę drogi ekspresowej S14 na odcinku Łódź Teofilów-Słowik. Generalnym wykonawcą inwestycji będzie chińska firma Stecol Corporation.

Wykonawca z Chin

Wartość kontraktu wynosi 724,1 mln zł brutto. Budżet zamawiającego opiewał na 670,3 mln zł brutto. Budowa obejmie ponad 16 km odcinek od węzła Łódź Teofilów do miejscowości Słowik. Termin wykonania zamówienia został ustalony na 35 miesięcy i będzie ono realizowane w systemie projektuj i buduj.

Ostatnim chińskim wykonawcą, który realizował inwestycję na polskim rynku budownictwa drogowego była firma Covec. Ponad osiem lat temu budowała ona część autostrady A2 między Warszawą a Łodzią. Inwestycja obejmowała dwa odcinki o długości 29 km i 20 km pomiędzy Strykowem a Konotopą. Prace na budowie stanęły a spółka Covec zeszła z placu budowy autostrady. Od tamtego czasu żadna chińska firma nie realizowała budowy dróg w Polsce.

Trzy przetargi

Ostateczne wyłonienie wykonawcy inwestycji nastąpiło dopiero po trzecim przetargu. W pierwszym przetargu ogłoszonym w 2015 r. oferty przekroczyły w znacznym stopniu budżet inwestora, który zdecydował się unieważnić postępowanie.

Drugi przetarg został ogłoszony w 2017 r. i wówczas udało się wyłonić wykonawcę. Oferenci, którzy przedstawili najkorzystniejszą ofertę ostatecznie jednak wycofali się z budowy. Swoją decyzję uzasadnili wzrostem kosztów i spadkiem opłacalności zamówienia.

W trzecim przetargu wszystkie złożone oferty nie mieściły się w kosztorysie inwestora. Najtańsza oferta należała do chińskiej firmy Stecol, która przekroczyła kosztorys o ponad 50 mln zł. Najdroższą ofertę przedstawiła firma Intercor, o wartości 1,02 mld zł. Wybrano Stecol, a GDDKiA zdecydowała, że dołoży brakującą kwotę.

Droga S14

Odcinek Łódź Teofilów-Słowik jest częścią przyszłej Zachodniej Obwodnicy Łodzi. Droga ekspresową S14 ma liczyć ok. 28,5 km długości. Będzie przebiegać przez województwo łódzkie i połączy autostradę A2 z drogą ekspresową S8. Nowa trasa będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, o szerokości 3,5 metra każdy, z możliwością dobudowy trzeciego, zewnętrznego, zależnie od potrzeb.

Drugi odcinek realizowany w ramach drogi ekspresowej S14 wykonuje konsorcjum firm Budimex i Strabag. Jest to odcinek Łódź Lublinek-Łódź Teofilów o długości 12,2 km. Wartość kontraktu wynosi 561,8 mln zł brutto. Umowę podpisano w październiku 2018 r., a termin realizacji zamówienia ustalono na 32 miesiące (bez okresów zimowych).

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *