Chiński Stecol w końcu wybrany na wykonawcę odcinka autostrady A2 Groszki-Gręzów

autostrada nocą

Ten post dostępny jest także w języku: English

Został rozstrzygnięty przetarg na budowę odcinka autostrady A2 w kierunku Siedlec. Budową odcinka zajmą się Chińczycy, pomimo początkowego sprzeciwu GDDKiA. Budowa ma potrwać trzy lata.

Ogłoszenie rozstrzygnięcia przetargu

Po upływie niemal roku od dnia, kiedy otworzone zostały oferty w przetargu na projekt i budowę fragmentu autostrady A2, wyłoniony został wykonawca. Budową 13 km odcinka pomiędzy węzłami Groszki i Gręzów zajmie się chińska firma Stecol. Oferta firmy była najtańsza – 530,8 mln zł brutto.

Uprzedzenia polskich władz do chińskich firm

Przed mistrzostwami Euro 2012, inna chińska firma – Covec – zeszła z budowy autostrady A2, po czym władze Polski przez długi okres czasu nie były w stanie otrzymać odszkodowania za niedokończoną pracę i straciły zaufanie do wykonawców z Chin. Po tym wydarzeniu, przez kilka kolejnych lat żadnej z chińskich firm nie udało się wygrać przetargu, który organizowała GDDKiA.

Podobnie samo stało się i tym razem. Na etapie końcowym przetargu, firma została wykluczona z postępowania przez GDDKiA, jednak Stecol odwołał się od tej decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej. Drogowcy zostali zmuszeni do podpisania umowy z Chińczykami, po tym jak Izba przyznała im rację. Podpisanie umowy nastąpi w przeciągu kilku tygodni. Jakiś czas temu, firma Stecol wygrała także przetarg na budowę obwodnicy Łodzi. Jest to jedyna firma z Chin, budująca dla GDDKiA.

13 km droga budowana pod Warszawą na odcinku Groszki-Gręzów będzie miała po dwa pasy ruchu w obie strony. Odcinek autostrady będzie miał także rezerwę na możliwą budowę trzeciego pasa w przyszłości. Prace powinny zostać zakończone w roku 2023.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *