CPK – czy jest szansa na planowe otwarcie inwestycji?

CPK

Ten post dostępny jest także w języku: English

CPK, czyli inwestycja w nowe lotnisko oraz sieć linii kolejowych, będzie zdaniem spółki zakończona w 2027 r., a w sezonie letnim 2028 r. port lotniczy Solidarność ma obsługiwać loty komercyjne. Mniej optymistycznie podchodzi do tych zapowiedzi Piotr Malepszak, były członek zarządu CPK, który twierdzi, że nie ma szans, aby pierwszy lot z CPK odbył się w 2027 r. Jego zdaniem na czas nie zostaną również ukończone inwestycje kolejowe, których plan rozpisany jest aż do 2034 r.

Według Marcina Horały, wiceministra infrastruktury i pełnomocnika rządu ds. CPK, pierwszy lot z udziałem specjalnego samolotu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z Lotniska Solidarność planowany jest na 2027 r., natomiast loty komercyjne powinny odbywać się już w sezonie letnim w 2028 r. Jak dodaje Konrad Majszyk, rzecznik prasowy CPK, spółka zdaje sobie sprawę z tego, że plan zakładający ukończenie prac budowlanych w 2017 r. jest ambitny i trzeba brać pod uwagę możliwość wystąpienia ewentualnych opóźnień. Spółka będzie próbować osiągnąć wyznaczony cel, a pomóc ma ciągle uszczegóławiany harmonogram realizacji, który towarzyszy prowadzeniu prac przygotowawczych.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów spółka wprowadza działania zaradcze, aby uniknąć opóźnień. Przykładem takich działań jest wybór master plannera, który ze względu na przebieg procedur zamówień publicznych został przesunięty w czasie. Spółka zdecydowała się na przeprowadzenie części prac samodzielnie, nie czekając na obsadzenie stanowiska master plannera. Prace te dotyczą m.in. delimitacji lotniska oraz pozyskania od IATA prognoz ruchu lotniczego uwzględniających efekt pandemii COVID-19 i są one realizowane we współpracy z ekspertami zewnętrznymi, wśród których są przedstawiciele Portu Lotniczego Incheon z Seulu, pełniący rolę doradców strategicznych.

Czy jednak będą opóźnienia?

Według Piotra Malepszaka, byłego członka zarządu i p.o. prezesa CPK, termin zakończenia prac budowlanych i otwarcie lotniska w 2027 jest nierealne. Jak podkreśla, należy wziąć pod uwagę czas rozpoczęcia robót budowlanych, który planowany jest na 2023 r. Według Malepszaka, jeśli w drugiej połowie 2021 r. rozpoczynają się studia wykonalności, to nie można mówić o rozpoczęciu prac budowlanych w 2023 r.

Przesunięcia ostatecznego terminu zakończenia inwestycji mogą nie ominąć również sieci kolejowych, które mają być poprowadzone do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak dodaje Malepszak, który przez długi czas związany był z PKP PLK, budowa 530 km nowych linii wydaje się równie nieprawdopodobna. Chociaż cześć inwestycji kolejowych ma zakończyć się wraz z otwarciem Lotniska Solidarność, reszta budowanych linii będzie realizowana później, czyli nawet do 2034 r.

Będzie zmiana planów linii kolejowych?

Kolejnym problemem związanym z inwestycjami kolejowymi jest potrzeba weryfikacji planowanych linii, aby poprowadzić je w sposób umożliwiający korzystanie z połączeń kolejowych jak największej liczbie pasażerów. Dodaje, że nawet 2 tys. pasażerów dobowo to wciąż zbyt mało, by rozważać budowę nowych połączeń. Na takie zarzuty odpowiada rzecznik prasowy CPK, który podkreśla, że budowa spójnego systemu transportu opiera się również na inwestycjach na obszarach peryferyjnych. Chociaż tzw. linie solidarnościowe będą stanowić ok. 2% długości docelowej sieci, będą wiązać się z korzyściami dla pasażerów z mniejszych ośrodków. Ma to być też kolejny krok w walce z wykluczeniem komunikacyjnym.

Rzecznik CPK wskazuje również na inne etapy rozwoju infrastruktury kolejowej. Od 2020 r. prowadzone są inwentaryzacje przyrodnicze i w tym samym czasie opracowywane są studia wykonalności dla odcinków nowych linii kolejowych o łącznej długości prawie tysiąca kilometrów, m.in. na trasie Warszawa – Łódź – Wrocław – granica państwa. Kolejną ważną inwestycją będzie tunel dalekobieżny w Łodzi, dla którego już w najbliższym czasie zostanie podpisana umowa na opracowywanie projektu budowlanego.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *