Czy będzie poprawa marż Pekabexu w drugiej połowie 2021 r.?

Materiały budowlane

Ten post dostępny jest także w języku: English

Pekabex renegocjował część podpisanych kontraktów, a nowe umowy pospisywane są na korzystniejszych dla spółki warunkach. Dlatego też Pekabex liczy na poprawę marż w drugiej połowie 2021 r. względem pierwszego półrocza.

Przedstawiciele spółki poinformowali o renegocjacjach umów oraz o wprowadzonych od dwóch miesięcy zmianach w przypadku nowych umów. Chociaż nie wszystkie wcześniej podpisane kontrakty zostały renegocjowane, spółka liczy na poprawę wyników w drugim półroczu 2021 r. Pomóc mają również trendy na rynku oraz nowe marże i ceny.

Obecny backlog Pekabeksu nie został ujawniony, ale zdaniem przedstawicieli spółki nie zmienił się on w dużym stopniu w stosunku do końca czerwca 2021 r. W tamtym okresie wynosił on 1,04 mld zł. Jak wyjaśnia Beata Żaczek, wiceprezes spółki, ok. 700 mln zł z tej kwoty obejmowało kontrakty na 2021 r., ok. 280 mln zł przypadało na umowy na 2022 r., a reszta na kontrakty podpisane na kolejne lata.

Wzrost przychodów Pekabexu, który został zaraportowany w pierwszym półroczu br., wyniósł ponad 34% rdr i osiągnął 639,5 mln zł. Zysk EBITDA spadł rdr o 0,9% do 44,7 mln zł, a zysk netto spadł o 26,7% do 22,1 mln zł. Było to spowodowane podwyżkami cen materiałów oraz usług budowlanych. Równocześnie marża EBITDA spadła z 9,4% w 2020 r. do 7%, marża EBIT z 7,4% do 4,9%, natomiast marża zysku netto wyniosła 3,5% w porównaniu do 6,3% w 2020 r.

Spółka poinformowała również o wzroście produkcji, który spowodowany był wejściem do grupy nowo nabytego zakładu w Niemczech, a także zwiększeniem skali produkcji w zakładzie w Mszczonowie oraz w nowo wybudowanym zakładzie w Gdańsku. W pierwszej połowie br. produkcja wyniosła 125 625,3 m3, co jest zdecydowanym wzrostem w porównaniu do analogicznego okresu 2020 r., kiedy produkcja sięgnęła 93 391,8 m3. Prezes spółki, Robert Jędrzejowski, zaznacza, że obecnie rośnie popyt na prefabrykacje, a produkcja Pekabexu jest obłożona do końca roku. Spółka spodziewa się dużych wolumenów produkcyjnych, które mogą przełożyć się na wyniki firmy. Zdaniem prezesa Pekabexu można oczekiwać również stabilizacji cen niektórych materiałów, a nawet stopniowych obniżek.

Pekabex to firma zajmująca się dostarczaniem rozwiązań w zakresie projektowania, produkcji i montażu konstrukcji obiektów na podstawie technologii prefabrykacji elementów żelbetowych. Spółka inwestuje również w swoją działalność deweloperską, a jak podkreśla wiceprezes firmy, spółka planuje realizować 20-25 tys. PUM rocznie. Chociaż Pekabex działa głównie na polskim rynku, który odpowiadał za 64% przychodów spółki w pierwszym półroczu 2021 r., firma działa także na innych rynkach, takich jak niemiecki, gdzie uzyskano 18% obrotów, szwedzki – 15% oraz duński – 3%.

Przedstawiciele spółki informują, że nie mają w planach żadnej akwizycji, ale pozostają otwarci na ewentualne okazje. Obecnie firma skupia się na rozwoju i rozbudowuje moce, dokonując zakupów kolejnych maszyn.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *