Czy rosnące koszty budowy oznaczają wyższe czynsze w przyszłości?

Biurowce

Ten post dostępny jest także w języku: English

Rosnące koszty budowy oraz coraz wyższe ceny gruntów doprowadzą w końcu do wzrostu stawek czynszów w biurowcach. Sytuacji nie poprawia również konkurencja na rynku mieszkaniowym, która sprawia, że deweloperzy walczą o działki premium.

Zdaniem Katarzyny Zawodnej-Bijoch, prezeski i CEO spółki biurowej Skanska w regionie CEE, stale rosnące koszty budowy, a także ceny gruntów mogą wkrótce doprowadzić do podwyższenia czynszów w biurowcach. Jak wyjaśniała podczas Property Forum 2021, deweloperzy biurowi muszą konkurować z deweloperami mieszkaniowymi, którzy często decydują się na zakup działek premium, aby w bardzo dobrych lokalizacjach budować mieszkania na wynajem. Oznacza to również, że deweloperzy mieszkaniowi decydują się na prowadzenie inwestycji na działkach, które są przeznaczone na usługi.

Wyższe czynsze najprawdopodobniej dotkną również rynek mieszkaniowy, a powodem wzrostów ma być inflacja oraz rosnące ceny mieszkań. Chociaż w czasie pandemii z powodu przepisów wprowadzonych przez tarczę antykryzysową ceny wynajmu zwykle pozostawały na tym samym poziomie, w dłuższej perspektywie mogą one powrócić do wzrostowego trendu.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *