GDDKiA: finansowanie budowy dróg krajowych niezagrożone

Budowa drogi

Ten post dostępny jest także w języku: English

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), zapewniła w komunikacie, że finansowanie budowy dróg krajowych jest zapewnione i niezagrożone. GDDKiA odpowiedziała na pojawiające się informacje o braku środków na nowe i kontynuowane inwestycje, które określiła jako nieprawdziwe.

Będą kolejne przetargi

GDDKiA poinformowała, że jest gotowa do ogłoszenia kolejnych przetargów na nowe odcinki, oraz na ogłoszenie przetargów na dokończenie inwestycji po wykonawcach, z którymi rozwiązała umowy. Ogłaszanie postępowań będzie rozłożone w czasie. Ma to umożliwić uniknięcie spiętrzenia postępowań przetargowych. Wśród najbliższych przetargów GDDKiA wymieniła cztery odcinki S5 (Nowe Marzy-Dworzysko, Dworzysko-Aleksandrowo, Białe Błota-Szubin, Wirwajdy-Ornowo), dwa odcinki S7 (Płońsk-Czosnów, Moczydło-Miechów), dwa odcinki S61 (Ostrów Mazowiecka-Śniadowo, obwodnica Suwałk-granica państwa) oraz dwa odcinki S16 (Borki Wielkie-Mrągowo, Rzeszów Południe-Babice).

Do końca 2019 r. GDDKiA planuje ogłosić w ramach nowo realizowanych inwestycji z Programu Budowy Dróg Krajowych postępowania na 11 zadań o długości około 250 km. Koszt tych inwestycji szacowany jest na 12 mld zł.

Obecnie realizowanych jest 111 zadań inwestycyjnych w Programie Budowy Dróg Krajowych o wartości ponad 56 mld zł.

GDDKiA największym beneficjentem POIiŚ

GDDKiA jest największym beneficjentem Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Jak podano w komunikacie, rozliczanie środków w obecnej perspektywie zakończy się 31 grudnia 2023 r. GDDKiA podkreśliła, że nie ma ryzyka utraty dofinansowania unijnego. Do dofinansowania w tej perspektywie przewidziano 91 projektów GDDKiA, na które przyznano 42 mld zł środków UE. W ramach POIiŚ zawarto już 54 umowy o dofinansowanie.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *