GDDKiA zrywa umowy z Salini na S3 i A1

Koparka na budowie

Ten post dostępny jest także w języku: English

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) odstąpiła od umów z firmą Salini, która miała wykonać dwie inwestycje drogowe.

Salini nie wykonało prac

Zerwane z winy wykonawców kontrakty dotyczyły budowy drogi ekspresowej S3 koło Polkowic oraz obwodnicy Częstochowy w ciągu autostrady A1. Odstąpienie od umów było spowodowane niezrealizowaniem przez Salini prac zapisanych w umowie, pomimo wielokrotnych wezwań, poinformowała GDDKiA. Opóźnienie drogi S3 szacowane jest na ponad 9 miesięcy. Stan zaawansowania tej budowy wynosi ok. 75%. Prace na budowie obwodnicy Częstochowy na koniec 2018 r. wykonane były w ok. 50%. Naliczone firmie Salini kary umowne szacowane są na ponad 200 mln zł.

Odcinek trasy S3 miał zostać oddany do użytku w połowie 2018 r., a został przełożony na wakacje roku bieżącego. Z kolei fragment obwodnicy Częstochowy miał być gotowy w połowie ubiegłego roku. Termin tej budowy został przesunięty na połowę przyszłego roku. Salini miała wrócić na place budowy wraz z zakończeniem przerwy zimowej, czyli w połowie marca br., co jednak nie nastąpiło.

Obecnie inwestor zamierza jak najszybciej podpisać umowę z nowym wykonawcą, który dokończy prace. Możliwe jest rozpoczęcie niedokończonych prac jeszcze w 2019 r.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *