Ile lat trzeba pracować na własne „M”?

Ten post dostępny jest także w języku: English

Z badań opublikowanych przez Deloitte wynika, że przeciętny mieszkaniec Polski musi pracować własne mieszkanie nieco ponad 7 lat – jest to wynik plasujący Polskę w środku stawki krajów europejskich.

Biorąc pod uwagę wysokość średniej rocznej pensji brutto w danym kraju, najszybciej na własne mieszkanie mogą sobie pozwolić Portugalczycy i Belgowie, których już po odpowiednio 4 i 4,1 latach pracy byłoby stać na 70-metrowe lokum. Z kolei mieszkańcy Czech muszą swoją pensję brutto odkładać w całości przez jedenaście lat i cztery miesiące. W Polsce potrzeba na to nieco ponad 7 lat, co plasuje nas w środku stawki. Należy pamiętać, że faktyczna siła nabywcza w zależności od obciążeń pensji brutto w różnych krajach może się różnić, jednak dla potrzeb tego badania przyjęto założenie, które umożliwia porównanie.

Ważnym wskaźnikiem na rynku nieruchomości jest zadłużenie związane z zaciąganiem kredytów hipotecznych i porównaniem ich wolumenu do PKB. Wartości tego wskaźnika w poszczególnych krajach znacznie od siebie odbiegały. Państwem o najniższym poziomie zadłużenia była w ubiegłym roku Bośnia i Hercegowina (15,1%). Pozostałe kraje regionu Europy Środkowej: Polska, Czechy oraz Łotwa znalazły się w grupie państw (wraz z Włochami), w których poziomy zadłużenia uplasowały się poniżej 50%, z tym że w przypadku Polski jest to poziom 34,6%. Najwyższe zadłużenie zaobserwowano na stabilnych i nasyconych rynkach mieszkaniowych Holandii i Danii, gdzie funkcjonują sprawne systemy hipoteczne.

W jakich krajach mieszkańcy mogą liczyć na najniższe oprocentowanie kredytów hipotecznych? W 2019 r. była to Portugalia, gdzie kredyty były oprocentowane w wysokości średnio 1,1%. W przypadku Polaków było to średnio 3,8%. Z najwyższym, bo w wysokości 4,6% kredytów hipotecznych, musieli liczyć się Węgrzy.

Źródło: Deloitte

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *