Ile nowych mieszkań trafia na rynek wynajmu?

kanapa biała

Ten post dostępny jest także w języku: English

W roku 2020 firmy deweloperskie rozpoczęły budowę ponad 130 tys. mieszkań. Portal gethome.pl przeanalizował ile z nich może trafić na rynek najmu – na pewno nie mniej niż 1 241, bo taką liczbę lokali do budowy zadeklarowali w ubiegłym roku deweloperzy w sprawozdaniach dla GUS, lecz prawdopodobnie na rynek trafi ich znacznie więcej. 

Polski rynek najmu jest zdominowany przez indywidualnych właścicieli nastawionych na wynajem. Na podstawie publikowanych przez Ministerstwo Finansów zeznań podatkowych zawierających przychody z najmu lub dzierżawy, ekspertka najmu Hanna Milewska-Wilk ocenia, że w 2019 roku mieszkania wynajmowało przeszło 727,3 tys. podatników płacących podatek zryczałtowany (8,5% i 12,5% od przychodów powyżej 100 tys. zł). Rok wcześniej było ich blisko 637,7 tys., czyli o 89,6 tys. mniej. Część wynajmujących rozlicza się z fiskusem na zasadach ogólnych, jak ok. 130 tys. podatników w roku 2018 – część osób jednak nie chce z nim dzielić się zyskiem. 

Oprócz tego są też mieszkania wynajmowane przez inwestorów instytucjonalnych. Według ekspertów ThinkCo, inwestorzy instytucjonalni posiadają łącznie ok. 4,5 tys. mieszkań na wynajem w całym kraju, a według Hanny Milewskiej-Wilk może być ok. 1,2 mln mieszkań, za które najemcy płacą czynsz rynkowy. Z danych GUS nie wynika jednak jasno, ile z nich było wykupione przez inwestorów indywidualnych na rynku pierwotnym, a ile na wtórnym. 

W 2020 r. inwestorzy dodali do użytkowania 1 343 mieszkania na wynajem oraz rozpoczęli budowę 1 241 lokali tego typu, według danych GUS – czyli zaledwie 0,9% wszystkich rozpoczętych mieszkań deweloperskich. Ubiegłoroczne wyniki wypadają gorzej, niż te z 2019 r. Realne dane mogą być jednak wyższe– te z GUS prawdopodobnie nie pokazują pełnego obrazu rynku, ponieważ GUS uwzględnia jedynie lokale w budowie pod wynajem realizowane samodzielnie przez inwestorów, podczas gdy inwestorzy zazwyczaj kupują mieszkania na wynajem w przedsięwzięciach deweloperskich. 

Ciekawym przykładem są tutaj inwestycje spółki PFR Nieruchomości, realizowane w ramach rządowego programu mieszkaniowego. Spółka poinformowała o rozpoczęciu budowy 512 mieszkań na wynajem w roku 2020 w Toruniu, Zamościu i Łowiczu. Możliwe, że do statystyk GUS za ubiegły rok trafią też 274 mieszkania z Oławy i Nowego Targu. W statystykach nie znajdzie się za to 138 mieszkań na wynajem w podwarszawskim Mińsku Mazowieckim, które PFR Nieruchomości kupi po wybudowaniu od miejscowej firmy deweloperskiej PHU Partner, jak również 481 mieszkań w Krakowie od Bartla Development oraz 100 mieszkań zakupionych w 2021 roku od Everest Development we Wrześni. 

Rynki najmu w największych aglomeracjach czekają spore zmiany – indywidualnych inwestorów kupujących pojedyncze mieszkania będzie ubywać – do tego popyt na takie lokale zmniejszył się w skutek pandemii COVID-19, dzięki nauczaniu zdalnym na uczelniach ucierpiały miasta z dużą populacją studencką, jak Kraków lub Warszawa. W prawdzie ta sytuacja zmieni się wraz z powszechnym zaszczepieniem populacji, jednak pojedynczy wynajmujący wciąż zderzą się z konkurencją ze strony firm i funduszy oferujących dużą pulę mieszkań na wynajem, oraz profesjonalną obsługę. Według ekspertów z ThinkCo instytucjonalni inwestorzy będą oferowali w 2023 r. w największych aglomeracjach 11 tys. mieszkań na wynajem, a cztery lata później ma być ich aż 37 tys. – jest to bardzo realna prognoza, biorąc pod uwagę udział kilkudziesięciu deweloperów w konferencji poświęconej segmentowi PRS (ang. Private Rented Sector), którą zorganizował Polski Związek Firm Deweloperskich.

Ponadto w ostatnich trzech miesiącach szwedzka firma Heimstaden Bostad poinformowała o zakupie w Warszawie  1287 mieszkań, 640 z nich zrealizuje w formule build-to-rent przez firmę deweloperską Eiffage Immobilier, a pozostałe sprzeda firma Marvipol Development. W 2020 r. wrocławska firma deweloperska Vantage Development została przejęta przez niemiecką firmę TAG Immobilien, która ma zamiar wykupić bądź wybudować w przeciągu najbliższych pięciu lat nawet 8-20 tys. mieszkań w Polsce. Vantage Rent (pod taką marką będzie działać deweloper) ma również zamiar wystawić 235 mieszkań pod wynajem w Poznaniu w roku 2022. Firma przewiduje również inwestycję zakładającą budowę ok 240 mieszkań pod wynajem w Łodzi.

Inwestorzy instytucjonalni są zainteresowani wyłącznie największymi miastami, które ze względu na atrakcyjność rynków pracy mają dobre perspektywy demograficzne. Ze względu na rosnące wymogi kredytowe banków oraz rosnące ceny mieszkań, coraz więcej Polaków będzie skazanych na wynajem. Wśród najemców coraz większą grupą są dobrze zarabiający specjaliści, którzy mimo dobrych zarobków nie decydują się na zakup, w związku z koniecznością częstej zmiany zamieszkania ze względu na charakter ich pracy. Dlatego, popularność najmu w Polsce, która jest niewielka w porównaniu krajami Europy Zachodniej, ma wzrosnąć. 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *