Jaworzno lokalizacją fabryki aut elektrycznych Izera

Ten post dostępny jest także w języku: English

W Jaworznie powstanie pierwsza w Polsce fabryka samochodów na prąd marki Izera. Podpisano dokumenty o współpracy przy pracach budowlanych oraz przygotowania terenu pod budowę. Początek prac planowany jest na 2021 rok.

Ustalenia w sprawie projektu

15 grudnia zostało podpisane memorandum o współpracy przy pracach budowlanych oraz przygotowaniu terenu pod budowę fabryki samochodów na prąd w Jaworznie. Umowa została podpisana między ministrem klimatu i środowiska, Michałem Kurtyką, przedstawicielami spółki ElectroMobility Poland, Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, miastem Jaworzno, oraz Lasami Państwowymi.

Fabryka zapewni ok. 15 tys. miejsc pracy, 3 tys. bezpośrednio w fabryce, i ok. 12 tys. u dostawców. Według Michała Kurtyki, inwestycja realizowana przez spółkę ElectroMobility Poland jest szansą na wykorzystanie potencjału elektromobilności dla sprawnie funkcjonującej branży automotive w województwie śląskim.

Projekt będzie działaniem łączącym rozwój gospodarczy z ekologicznymi rozwiązaniami i otrzyma wsparcie ze strony rządu. Będzie to kolejny krok ku rozwojowi województwa śląskiego.

Znaczenie lokalizacji projektu

Województwo śląskie jest najkorzystniejszym miejscem lokalizacji fabryki, ze względu na szereg czynników, z których kluczowymi były dostęp do mediów, infrastruktury drogowej, ukształtowanie terenu i sposób jego użytkowania, oraz kwestie prawne związane z własnością gruntów. Do istotnych kwestii należały także: możliwość zbudowania fabryki i odpowiedniego zaplecza logistycznego, a także stworzenie parku dostawców, który mógłby sąsiadować z zakładem. Jaworzno spełniało dane warunki i zostało wybrane spośród 30 innych lokalizacji. Konieczność przeprowadzenia prac przygotowawczych przed budową fabryki oznacza rozpoczęcie budowy aut w roku 2024 (pierwotnie zapowiadano termin 2023 r.).

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) jest strefą, na której terenie zostanie wybudowana fabryka. KSSE jest skupiskiem ponad 400 firm, które łącznie utworzyły 80 tys. stanowisk pracy, dzięki inwestycjom na poziomie ponad 40 mld zł. Znajduje się tam znaczna część firm, specjalizująca się w produkcji komponentów samochodowych, które mogą stać się potencjalnymi partnerami Izery.

Budowa fabryki przyniesie korzyści dla miasta w postaci dodatkowych wpływów do budżetu oraz miejsc pracy, a także rozwoju nowoczesnej infrastruktury drogowej.

Źródło: ElectroMobility Poland

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *