Już ponad 4 tys. km dróg ekspresowych i autostrad w Polsce

droga ekspresowa w Polsce

Ten post dostępny jest także w języku: English

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oddała dziś (7 listopada) do użytku obwodnicę Szczecinka o długości 12 km w ciągu drogi ekspresowej S11. Wydarzenie to oznacza, że przekroczona została bariera 4 tys. km dróg ekspresowych i autostrad będących w użytkowaniu w Polsce.

Ekspresowa obwodnica

Umowa na realizację obwodnicy Szczecinka podpisana została w listopadzie 2015 r. z konsorcjum firm Eurovia i Warbud za 322,8 mln zł brutto. Po zakończeniu etapu projektowania, wykonawca przystąpił do prac budowlanych wiosną 2017 r. Oddana dziś do użytku trasa to dwujezdniowa droga o dwóch pasach ruchu w każdą stronę z dwoma węzłami drogowymi, a także dwoma rondami na początku i końcu obejścia miasta.

Nowo powstała obwodnica omijająca Szczecinek od wschodu była inwestycją niezwykle potrzebną, gdyż przez miejscowość przechodziły dwie drogi krajowe oraz droga wojewódzka. W okresie wakacyjnym ruch na DK nr 11 prowadzącej nad morze wzrastał nawet trzykrotnie.

Nowa trasa wyprowadza ruch tranzytowy z miasta i dodatkowo otwiera dogodny dostęp przemysłowych terenów, przyczyniając się do rozwoju całego regionu.

4 tys. km dróg szybkiego ruchu

Dzień przed oddaniem do użytku obwodnicy Szczecinka sieć dróg ekspresowych i autostrad liczyła w Polsce 3 993 km, co oznacza, że od dziś w naszym kraju funkcjonuje już ponad 4 tys. km dróg szybkiego ruchu. GDDKiA podaje, że docelowo sieć ma mieć ponad 8 tys. km, a barierę 5 tys. km uda się przekroczyć w ciągu najbliższych 2-3 lat.

W realizacji jest obecnie 1 100 km dróg ekspresowych i autostrad, a kolejne blisko 350 km znajduje się na etapie przetargu.

5 miejsce w Europie

Polska znajduje się obecnie na piątym miejscu wśród europejskich krajów pod względem łącznej długości dróg szybkiego ruchu. Oddawane do użytku drogi w ostatnich latach pozwoliły nam na wyprzedzenie w tym rankingu Wielkiej Brytanii.

Na czele zestawienia europejskich krajów z najdłuższą siecią dróg szybkiego ruchu znajduje się Hiszpania, która wyprzedza Niemcy oraz Francję. Tuż za podium znajdują się Włochy.

Źródło: GDDKiA

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *