Kalisz: nieruchomości z zielonymi dachami bez podatku?

Kalisz i nowe prawo miejscowe

Ten post dostępny jest także w języku: English

W Kaliszu pojawił się pomysł, dzięki któremu mieszkańcy mający zielone dachy lub elewacje będą mogli być zwolnieni z podatku od nieruchomości. Nowe prawo miejscowe ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., a zdaniem władz miasta zachęci ono mieszkańców do zazieleniania elewacji i dachów.

Jak wyjaśnia prezydent miasta Krystian Kinastowski, ze zwolnienia z podatku od nieruchomości będą mogli skorzystać ci mieszkańcy, którzy posadzili na swoich dachach wieloletnie rośliny, mają co najmniej jedną ścianę w budynku porośniętą pnączami, których korzenie znajdują się w ziemi lub stworzyli instalację z ogrodem wertykalnym. Takie zielone inwestycje mają przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście i tym samym ponieść komfort życia w Kaliszu. Zdaniem prezydenta miasta zielone elewacje nie tylko działają jako naturalne filtry zanieczyszczeń, ale również regulują temperaturę wewnątrz budynków, wyciszają hałas i redukują nadmiar wilgoci. Dodatkowo pokryte zielenią budynki poprawia estetykę miasta.

Nowe prawo miejscowe, które wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r., będzie dotyczyć jedynie budynków mieszkalnych, w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza. Ponadto, aby skorzystać ze zwolnienia z podatku, mieszkańcy nie mogą mieć żadnych zaległości podatkowych lub innych należności publicznoprawnych. Warunki uzyskania zwolnienia dotyczą także braków zaległości opłat z tytułu użytkowania wieczystego.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *