Kluczowa inwestycja tramwajowa w Szczecinie z wybranym wykonawcą

szczecin wizualizacja

Ten post dostępny jest także w języku: English

W styczniu rozpocznie się wielka przebudowa torowisk w Szczecinie, której wykonawcą będzie firma ZUE S.A. Umowę na 174,5 mln zł podpisano 11 grudnia br. Przebudowie ulegną torowiska od al. Niepodległości, aż po dworzec Niebuszewo. 

Jedna z największych inwestycji w mieście

Będzie to jedna z największych inwestycji w mieście, obejmująca projekt przebudowy torowisk wraz z siecią trakcyjną. Przebudowa obejmie 8-kilometrowy odcinek toru pojedynczego, rozciągający się od al. Niepodległości, przez pl. Żołnierza Polskiego, ul. Matejki, al. Wyzwolenia, pl. Rodła, Rondo Giedroycia, do Dworca Niebuszewo. Projekt zakłada poprawienie komfortu i bezpieczeństwa pasażerów.

Wykonawcą projektu została krakowska firma ZUE S.A. Projekt podzielony będzie na kilka etapów, gdzie pierwszy z nich rozpocznie się w styczniu w okolicach Dworca Niebuszewo i Placu Żołnierza. Trwają także prace w projektowaniu organizacji ruchu.

Priorytet dla komunikacji miejskiej

Wybudowane zostaną tzw. przystanki wiedeńskie, które umożliwiają łatwe dojście do tramwaju. Nastąpi budowa pasów rowerowych, przebudowa chodników i zjazdów oraz sygnalizacji świetlnej. Komunikacja miejska zyska priorytet, poprzez zakaz poruszania się pojazdów indywidualnych po pasach autobusowo-tramwajowych. Powstaną także nowe relacje tramwajowe, od Placu Grunwaldzkiego w kierunku Placu Żołnierza Polskiego i od ul. Matejki w kierunku Niebuszewa.

Powstaną nowe rozjazdy na Placu Żołnierza Polskiego, od Trasy Zamkowej w kierunku Placu Rodła, tworząc tzw. pętlę uliczną. Na ulicy Roosevelta znajdą się stanowiska odstawcze dla autobusów, a na skrzyżowaniach al. Wyzwolenia i Mazowieckiej oraz Matejki, Mazowieckiej i Roosevelta powstaną bezkolizyjne wjazdy dla autobusów na torowiska tramwajowe.

Dworzec Niebuszewo

Dodatkowe pasy rowerowe będą wyznaczone wzdłuż ulicy Kołłątaja. Wydzielone zostanie torowisko tramwajowe, przeznaczone wyłącznie dla komunikacji miejskiej i pojazdów uprzywilejowanych. W ramach jezdni zostaną wyznaczone pasy rowerowe, a także stanowiska postojowe dla samochodów osobowych wzdłuż krawędzi jezdni. Przekrój jezdni w rejonach skrzyżowań będzie zwężony, aby skrócić przejścia dla pieszych.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *