Kobylarnia i Mirbud rezygnują z podpisania umowy na odcinek A1

Konsorcjum z udziałem firm PBDiM Kobylarnia i Mirbudu zrezygnowało z podpisania umowy na realizację inwestycji obejmującą projekt i budowę ostatniego niebędącego w realizacji odcinka autostrady A1 Tuszyn – granica województwa łódzkiego/śląskiego.

Umowa miała dotyczyć odcinka węzeł Bełchatów (bez węzła) – węzeł Kamieńsk (z węzłem), którego długość wynosi ponad 24 km. Mirbud podał w komunikacie, że przyczyną nieprzystąpienia do zawarcia umowy jest wydłużony czas rozstrzygania przetargu oraz ponadprzeciętny wzrost cen usług podwykonawców i materiałów, co spowodowało, że kontrakt przestał być rentowny.

Budżet łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wynosi 943,018 mln zł brutto. Do budowy z ofertami zgłosiły się cztery firmy lub konsorcja tj.: Intercor z ofertą 650 mln zł, konsorcjum Kobylarni i Mirbudu (678,047 mln zł), konsorcjum Budimeksu i Strabagu (758,568 mln zł) oraz Polaqua (859,655 mln zł). Firma Polaqua została wykluczona we wcześniejszej fazie przetargu, a firma Intercor nie przedłużyła terminu związania ofertą i wycofała się z podpisania kontraktu. W lipcu inwestor uznał za najkorzystniejszą ofertę Kobylarni i Mirbudu, jednak aktualnie konsorcjum spółek odstąpiło od podpisania umowy. Obecnie pozostała już tylko oferta jednego wykonawcy tj. konsorcjum Budimeksu i Strabagu, od decyzji którego zależy czy umowa będzie podpisana, czy GDDKiA będzie musiała ogłosić ponowny przetarg.

Planowane zakończenie budowy całej autostrady A1 łączącej północ z południową granicą Polski ma nastąpić w 2022 r.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *