Konsorcjum Mirbudu dokończy prace po Włochach?

koparka na tle góry z piasku

Ten post dostępny jest także w języku: English

GDDKiA otrzymała sześć ofert w postępowaniu na dokończenie budowy drogi ekspresowej S5 na odcinku Bydgoszcz Błonie (wcześniej Białe Błota) – Szubin. Najtaniej prace wyceniło konsorcjum Kobylarni i Mirbudu, jednakże oferta ta przekracza budżet inwestora o blisko 60 mln zł.

Włosi wyrzuceni z budowy

W czerwcu br. włoska firma Impresa Pizzarotti została wyrzucona z budowy trzech odcinków S5 w woj. kujawsko-pomorskim po wielokrotnych wezwaniach GDDKiA do rzetelnej realizacji zawartych umów, o czym wówczas informowaliśmy.

Odcinek Nowe Marzy – Aleksandrowo, który według harmonogramu powinien być gotowy w grudniu br., był wówczas zaawansowany rzeczowo w 23%, odcinek Dworzysko – Aleksandrowo z terminem realizacji dobiegającym w listopadzie br. miał wykonane prace w 30%, natomiast na odcinku Bydgoszcz Błonie – Szubin zaawansowanie rzeczowe wynosiło 39%, a zakończenie prac planowane było na lipiec 2019 r.

Szansa na intratny kontrakt

Przetargi na dokończenie prac po Włochach GDDKiA ogłosiła w sierpniu br., a dziś (13 listopada) zostały otwarte oferty złożone przez zainteresowane firmy na realizację prac na blisko 10 km odcinku Bydgoszcz Błonie – Szubin.

Najtańszą ofertę złożyło konsorcjum Kobylarnii (Lider) i Mirbudu, która zadeklarowało realizację inwestycji za 359,4 mln zł brutto, wobec budżetu zamawiającego ustalonego na poziomie 299,8 mln zł brutto. Druga najtańsza oferta należała do Budimeksu (381,3 mln zł brutto), natomiast najdroższa do spółki Polaqua (556,3 mln zł brutto).

Zważywszy, że wszyscy oferenci zadeklarowali taki sam czas realizacji prac i gwarancji (odpowiednio 17 miesięcy i 10 lat), to właśnie konsorcjum firm z grupy Mirbud ma obecnie największą szansę na podpisanie intratnego kontraktu.

Blisko 3 mld w portfelach

Na koniec października 2019 r. w portfelu zamówień firmy Mirbud znajdowały się umowy warte 2,83 mld zł, a portfolio Kobylarni miało wartość 155,7 mln zł, co łącznie daje 2,99 mld zł.

Obie spółki bardzo aktywnie biorą udział w ogłaszanych postępowaniach. W minionym miesiącu Mirbud złożył oferty w 8 przetargach niepublicznych i 5 publicznych, których łączna wartość sięga 1,25 mld zł brutto. Kobylarnia z kolei, złożyła w tym czasie aż 26 ofert w postępowaniach publicznych i jedną w niepublicznym. Ich łączna wartość to 205 mln zł.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *