Koreańczycy zainwestują kolejne miliardy w fabrykę separatorów baterii litowo-jonowych do aut elektrycznych

samochód elektryczny

Ten post dostępny jest także w języku: English

Koreańska firma SK IE Technology zainwestuje ok. 3,5 mld zł w budowę dwóch kolejnych fabryk w Dąbrowie Górniczej. Fabryki te zajmują się produkcją separatorów baterii litowo-jonowych do aut elektrycznych. Do tej pory, łącznie z najnowszą inwestycją, zaangażowanie finansowe spółki w tym miejscu wynosi ponad 6 mld zł, a wskutek rozbudowy z dwóch do czterech fabryk, zakład w Polsce będzie największym obiektem produkcyjnym w posiadaniu SK IE Technology. 

Grupa SK rozpoczęła swoje działanie w Polsce w czerwcu roku 2018 – inwestor SK Innovation zakupił działkę pod budowę pierwszego zakładu kosztem ok. 1,5 mld zł, a w listopadzie 2020 r. SK IE Technology ogłosiło drugą fazę inwestycji i podwojenie wcześniejszych nakładów. 

Zakłady SK zlokalizowano na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) w parku inwestycyjnym dzielnicy Tucznawa w Dąbrowie Górniczej. Koreańska spółka planuje rozpocząć budowę nowych zakładów w III kw. br., a produkcja ma ruszyć pod koniec roku 2023 r. Roczną zdolność produkcyjną nowych zakładów szacuje się na 860 mln mkw. separatorów, po 430 mln mkw. na każdy zakład.  

Minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin wskazał, że kolejny etap rozwoju SK IE Technology potwierdza ciągły rozwój i globalną ekspansję spółki, oraz że decyzja kolejnej inwestycji w Polsce dowodzi, że jest ona miejscem atrakcyjnym do lokowania kapitału. Dodał również, że elektromobilność jest światowym trendem, w którym Polska staje się  istotnym ogniwem.  

Koreańska spółka jest trzecią na świecie, która opracowała kluczowe rozwiązania do produkcji baterii samochodowych. Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) Krzysztof Drynda komentuje, że Polska jest obiecującą lokalizacją do realizacji inwestycji z tego sektora, przez czynniki takie jak czas realizacji, łatwość procesu inwestycyjnego, dobrze wykształconych pracowników, i kompleksowo zorganizowany proces wsparcia projektów inwestycyjnych – również ten proces inwestycyjny koreańskiego inwestora wspierała ponownie PAIH. 

Zgodnie z danymi KSSE spółka SK IE Technology powstała w 2019 r. z wydzielenia części separatorowej z SK Innovation, jednej z największych południowokoreańskich firm z sektora energetyczno-chemicznego. Zajmuje się przetwarzaniem substancji ropopochodnych, produkuje środki chemiczne, a także baterie do samochodów elektrycznych oraz ich komponenty. 

Zobacz również

Jeden komentarz

 1. Czy nie zauważył nikt że przy produkcji baterii litowo jonowych wytwarza się znaczne ilości CO2?
  Polska płaci miliardowe kary Unii Europejskiej za takie fabryki baterii litowo jonowych!!
  Bo jest emisja CO2. Filtry zapychają się za szybko i CO2 leci – generuje efekt cieplarniany, tzw soczewki CO2 nad miastem ocieplenie się w miejscowości w stosunku do innych miast nawet o 2-5 stopni! Gwałtowniejsze burze, częstsze podtopienia i liczniejsze zniszczenia okolicznych miast z powodu nawałnic. Zastanawia mnie dlaczego Polska płaci coraz większe kary za emisję CO2, a nie te firmy któe faktycznie emitują CO2 gdy filtr się zapcha!!!? Dlaczego firma produkująca baterie litowe nie powstała w chinach – przecież tanio tam z pracownikiem!!!! Tańsza ziemia pod Fabryki!!! Mało mają gór i lasów wokół? Dlaczego nie powstała w Niemczech – bo nie dopuścili – nie chcieli płacić kar za czyjąś toksyczną fabrykę? Dlaczego w USA nie buduje się fabryk Litowwo jonowych???? Zatrucia wody litem, problem z USA? Silna emisja CO2 i zapychanie filtrów – a wtedy emisja bezpośrednio do atmosfery przeważnie wieczorami, gdy nie ma dyrekcji! Przy produkcji jednej baterii Litowo jonowej powstaje emisja CO2 tyle co emituje przez 8 lat generuje auto! 1 bateria=8lat emisyjne CO2!
  https://e-mobilni.pl/2020/10/28/produkcja-baterii-ma-gigantyczny-wplyw-na-emisje-co2/
  Czy zastanawiało kogoś dlaczego inwestuje się w straż pożarną przy tych fabrykach to nie dla ludzi, tylko dla fabryk! LIT eksploduje przy wodzie!!! TO jak praca przy TNT- dynamicie, prochu szczelniczym! No ale co tam ja wiem!

  Wszyscy się zachwycaja litem i bateriami. Ale czy ktoś pomyślał jak lit truje wodę, niszczy powietrze, jak często przyczynia się do pożarów śmietników!? Ludzie wrzucaja bezpośrednio do śmieci telefon, baterię, aparat z bateriami, a jak na śmietnik taki spadnie deszcz to pożar! Lepiej przygotujcie tę straż i dajcie setkę wozów bo dziennie to nie wyrobią z konta w kont będą jeździć! CO2 Tak się podniesie że nie wyrobicie finansowo na wodę! A fabryka będzie se nadal zarabiać olbrzymie pieniadze dla zagranicy! NIech ich obciążą karami podatkami od zatrucia CO2! Niech im dadzą kary za zanieczyszczenia Litem środowiska! Niech odpowiedzą za burze i zwiększone zniszczenia wśród domostw! Soczewki CO2 to susze, pozary, większe gradziny wywołane gwałtowniejszymi burzami, pożary śmietników, zatrucie narastajace wody i choroby u ludzi! Ten biznes nie opłąca się ludziom, tylko właścicielowi zagranicznemu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *