Koreańczycy zainwestują kolejne miliardy w fabrykę separatorów baterii litowo-jonowych do aut elektrycznych

samochód elektryczny

Ten post dostępny jest także w języku: English

Koreańska firma SK IE Technology zainwestuje ok. 3,5 mld zł w budowę dwóch kolejnych fabryk w Dąbrowie Górniczej. Fabryki te zajmują się produkcją separatorów baterii litowo-jonowych do aut elektrycznych. Do tej pory, łącznie z najnowszą inwestycją, zaangażowanie finansowe spółki w tym miejscu wynosi ponad 6 mld zł, a wskutek rozbudowy z dwóch do czterech fabryk, zakład w Polsce będzie największym obiektem produkcyjnym w posiadaniu SK IE Technology. 

Grupa SK rozpoczęła swoje działanie w Polsce w czerwcu roku 2018 – inwestor SK Innovation zakupił działkę pod budowę pierwszego zakładu kosztem ok. 1,5 mld zł, a w listopadzie 2020 r. SK IE Technology ogłosiło drugą fazę inwestycji i podwojenie wcześniejszych nakładów. 

Zakłady SK zlokalizowano na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) w parku inwestycyjnym dzielnicy Tucznawa w Dąbrowie Górniczej. Koreańska spółka planuje rozpocząć budowę nowych zakładów w III kw. br., a produkcja ma ruszyć pod koniec roku 2023 r. Roczną zdolność produkcyjną nowych zakładów szacuje się na 860 mln mkw. separatorów, po 430 mln mkw. na każdy zakład.  

Minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin wskazał, że kolejny etap rozwoju SK IE Technology potwierdza ciągły rozwój i globalną ekspansję spółki, oraz że decyzja kolejnej inwestycji w Polsce dowodzi, że jest ona miejscem atrakcyjnym do lokowania kapitału. Dodał również, że elektromobilność jest światowym trendem, w którym Polska staje się  istotnym ogniwem.  

Koreańska spółka jest trzecią na świecie, która opracowała kluczowe rozwiązania do produkcji baterii samochodowych. Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) Krzysztof Drynda komentuje, że Polska jest obiecującą lokalizacją do realizacji inwestycji z tego sektora, przez czynniki takie jak czas realizacji, łatwość procesu inwestycyjnego, dobrze wykształconych pracowników, i kompleksowo zorganizowany proces wsparcia projektów inwestycyjnych – również ten proces inwestycyjny koreańskiego inwestora wspierała ponownie PAIH. 

Zgodnie z danymi KSSE spółka SK IE Technology powstała w 2019 r. z wydzielenia części separatorowej z SK Innovation, jednej z największych południowokoreańskich firm z sektora energetyczno-chemicznego. Zajmuje się przetwarzaniem substancji ropopochodnych, produkuje środki chemiczne, a także baterie do samochodów elektrycznych oraz ich komponenty. 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.