KSSE: Znakomity wynik inwestycyjny

Ten post dostępny jest także w języku: English

57 nowych projektów inwestycyjnych mających łączną wartość ponad 4,9 mld zł to nowy rekord inwestycyjny osiągnięty w 2020 r. przez Katowicką Specjalna Strefę Ekonomiczną (KSSE). W 2019 r. było to odpowiednio 53 projekty inwestycyjne o wartości 3,5 mld zł.

Inwestycje te według zapowiedzi prezesa KSSE Janusza Michałka przełożą się na 1,5 tys. nowych miejsc pracy oraz pozwolą na utrzymanie 6,4 tys. istniejących etatów. Jak zatem widać mimo pandemii COVID-19, 2020 r. okazał się rekordowym okresem w ponad 20-letniej historii KSSE.

„Firmy strefowe pokazały, że są przygotowane do korzystania ze wsparcia KSSE i prowadzenia biznesu w każdych warunkach. Jesteśmy dziś przykładem, jak w trudnych czasach być liderem rozwoju gospodarczego w Polsce i w Europie” – powiedział prezes Janusz Michałek, cytowany w komunikacie strefy.

Ważną gałęzią zapowiedzianych projektów inwestycyjnych są te związane z elektromobilnością:

  • Inwestycja spółki ElectroMobility Poland – projekt budowy do 2024 r. fabryki polskiego samochodu elektrycznego Izera w Jaworznie
  • rozbudowa zakładu koncernu FCA w Tychach: dzięki inwestycji o wartości 755 mln zł mają tam powstawać od II poł. 2022 r. hybrydowe i elektryczne modele Fiata, Jeepa i Alfy Romeo.
  • Podwojenie inwestycji koreańskiej grupy Grupy SK, która od 2019 r. realizuje w Dąbrowie Górniczej zakład produkcji separatorów baterii litowo-jonowych do aut elektrycznych. Obecnie wartość inwestycji sięga ok. 3 mld zł. Dzięki zwiększonej skali inwestycji pierwotny plan zatrudnienia 300 osób również uległ podwojeniu.

Wśród wszystkich pozyskanych projektów inwestycyjnych dominują projekty z branż metalowej, motoryzacyjnej i budowlanej, a także sektora maszynowego, tworzyw sztucznych, papierniczego i spożywczego.

Warto zwrócić uwagę na inwestycję w branży materiałów budowlanych: Spółka Eko Okna S.A. zainwestuje co najmniej 200 mln zł w zwiększenie zdolności produkcyjnych stolarki otworowej. W zakładzie w Kornicach firma zatrudni 50 nowych pracowników.

Źródło: KSSE

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *