Lotos chce do 2023 r. uruchomić elektrolizer w Jaśle

Lotos

Ten post dostępny jest także w języku: English

Grupa Lotos zapowiada, że zamierza postawić elektrolizery w kilku miejscach na mapie Polski, a do 2023 r. firma chce zrealizować projekt Vetni w Jaśle. Elektrolizery mają być zasilane energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii, natomiast wyprodukowany w nich wodór będzie mógł zostać użyty do tankowania samochodów.

Dekarbonizacja przemysłu to jedno z kluczowych zadań na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Firmy muszą planować inwestycje pozwalające na modernizację przemysłu, mając na uwadze długofalową perspektywę takiej transformacji. Jedną z firm, która dostrzega potencjał wodoru w strategii dekarbonizacji, jest Grupa Lotos, która rozwija projekt badawczo-rozwojowy w Jaśle oraz inwestuje w polski elektrolizer, który będzie wykorzystywał czysty wodór na potrzeby transportu miejskiego.

Wodór w Grupie Lotos

Jak wyjaśniła dr Sylwia Pawlak, dyrektor ds. innowacji w Grupie Lotos, strategia inwestowania w wodór obecna jest w firmie już od 2017 r., a technologia wodorowe są przez Grupę Lotos postrzegane jako ważne narzędzie, które pozwoli dostosować przemysł do dekarbonizacji. Jej zdaniem Grupa widzi potencjał dekarbonizacji produkcji oraz transportu, zarówno drogowego, jak i morskiego. Grupa Lotos prowadzi już kilka inwestycji, m.in. projekt Pure H2, który pozwoli na wykorzystanie tzw. szarego wodoru oraz projekt badawczo-rozwojowy w Jaśle.

Lotos pracuje także nad realizacją programu Vetni, którego celem jest opracowanie efektywnej instalacji w oparciu o elektrolizery stałotlenkowe zasilane energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł. Zastosowane urządzenia pozwolą na produkcję wodoru o wysokiej czystości. Projekt obejmuje także prace badawcze, które mają sprawdzić skuteczność systemu z elektrolizerem zintegrowanym z procesem rafineryjnym w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych. Elektrolizer umożliwi produkcję ok. 16 kg wodoru na dobę o czystości 99,999 procent, który będzie mógł zostać wykorzystany do zatankowania kilku samochodów zasilanych wodorem.

Polskie porozumienie wodorowe

Jak wynika z wrześniowej informacji prasowej Grupy Lotos, projekt Vetni wpisuje się w założenia „Polskiego porozumienia wodorowego”, które zrzesza przedstawicieli przedsiębiorców, nauki i administracji publicznej gotowych do podjęcia współpracy w obszarze gospodarki wodorowej w Polsce. Porozumienie jest kluczowym elementem w realizacji „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 roku”, która określa długofalową strategię działania.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *