Lubelskie samorządy z solidnym rządowym wsparciem

droga gminna

Ten post dostępny jest także w języku: English

Samorządy woj. lubelskiego dostaną dotację z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) na rzecz remontów lub budowy ponad 525 km dróg gminnych i powiatowych. Kwota przeznaczona na osiągnięcia tego celu to ponad 289 mln zł – aż 10,5 proc. całkowitej wartości rządowego funduszu. Mieszkańcy woj. lubelskiego stanowią jedynie 5,5 proc. populacji Polski, więc taka kwota jest znacząca. Wynosi ona 137,4 zł na mieszkańca. Jedynie woj. podlaskie plasuje się wyżej w tym zestawieniu – 174,4 zł na mieszkańca. 

W ramach RFRD w woj. lubelskim dofinansowanie przyznano dla 15 samorządów powiatowych na realizację 48 inwestycji drogowych, w tym 16 zadań wieloletnich, obejmujących łącznie 364,4 km dróg powiatowych. Dla samorządów gminnych natomiast, dofinansowanie otrzyma 76 jednostek do przeznaczenia na 118 inwestycji drogowych, w tym 24 inwestycji wieloletnich, obejmujących łącznie 161 km dróg gminnych. Blisko 191 mln zł przeznaczono dla samorządów powiatów, a 98,7 mln zł dla samorządów gmin. 

Na liście rezerwowej znajduje się 27 inwestycji z 13 samorządów powiatowych oszacowanych na łączną kwotę 638 mln zł, oraz 142 inwestycje gminne pochodzące od 102 samorządów, wycenione na 71 mln zł. Jeśli po przeprowadzonych przetargach okaże się, że wartość inwestycji z listy podstawowej będzie niższa niż wskazane we wnioskach dofinansowanie, również te zadania z listy rezerwowej będą miały szansę na zrealizowanie w ramach dotacji z RFRD,  poinformował wojewoda lubelski, Lech Sprawka.

Dzięki oszczędnościom poprzetargowym w roku 2020 udało się zrealizować niemal wszystkie inwestycje z listy rezerwowej. Również w tym roku jest na to szansa, jak komentuje wojewoda. Według jego informacji, już w tej chwili oszczędności w obrębie listy inwestycji powiatowych mogą być rzędu kilkudziesięciu milionów, co umożliwi dofinansowanie wniosków spoza listy podstawowej.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *