Magazynów buduje się najwięcej w historii. Większość z nich jest już wynajęta

hala magazynowa

Ten post dostępny jest także w języku: English

Rynek magazynowy w Polsce od lat miał się dobrze, ale pandemia jeszcze przyspieszyła jego rozwój. Ilość powierzchni w budowie jest obecnie najwyższa w historii i wynosi ponad 2,5 mln mkw. nowoczesnych magazynów, z czego niemal trzy czwarte jest już zabezpieczone umowami najmu – wynika z najnowszego raportu CBRE. W pierwszym kwartale 2021 roku znacząco wzrosła także powierzchnia magazynowa oddana do użytku. Osiągnęła poziom 766 tys. mkw., czyli o 79% więcej w porównaniu rok do roku i 159% więcej niż w ostatnim kwartale zeszłego roku. W efekcie nowoczesna powierzchnia magazynowa w Polsce wynosi aż 21,3 mln mkw.

– Pandemia rozgrzała rynek magazynowy, którego tempo rozwoju jeszcze przyspiesza. Potrzeba zabezpieczania łańcuchów dostaw i ich usprawniania oraz większy nacisk na rynek e-commerce mocno  uwypukliły się w pandemii. Dodatkowo, nowe magazyny, dzięki wykorzystywaniu najnowszych technologii i coraz większej koncentracji na ochronie środowiska, idealnie wpisują się w obecne potrzeby. Buduje się bardzo dużo i większość nowych projektów szybko znajduje najemców. Powierzchnia oddana do użytku tylko w pierwszym kwartale br. stanowi ponad jedną trzecią całej podaży w 2020 roku. To pozwala przewidywać, że zamkniemy 2021 rok z rekordowym wynikiem – mówi Beata Hryniewska, szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki w CBRE.

Magazyny rosną w oczach

Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej po pierwszym kwartale 2021 roku wynosi 21,3 mln mkw. W budowie jest ponad 2,5 mln mkw. Znaczna część tej powstającej przestrzeni, bo 1,2 mln mkw., to budowy rozpoczęte w tym roku. Najwięcej buduje się w Wielkopolsce – 431 tys. mkw. powierzchni oraz w województwie łódzkim – 411 tys. mkw. i śląskim – 353 tys. mkw.

Zainteresowanie niemal historyczne

W pierwszym kwartale 2021 roku popyt na rynku magazynowym wyniósł 1,63 mln mkw. To najwyższy w historii wynik odnotowany na początku roku i jeden z najwyższych kwartalnych wyników.

Większość z tego popytu stanowiły nowe umowy, ekspansje i umowy BTS, a odnowienia zajęły 30% popytu na magazyny. Największą transakcją najmu była umowa na 109 tys. mkw. przestrzeni magazynowej w Panattoni BTS Poznań.

Niewiele pustostanów

Tak duże zainteresowanie magazynami pozwala utrzymywać niski poziom pustostanów. Wynosi on obecnie 6,5%. W porównaniu rok do roku oznacza to spadek niewynajętej przestrzeni o 0,6 pp. Czynsze bazowe za wynajem powierzchni magazynowej w pierwszym kwartale br. nie uległy zmianie i pozostają na stabilnym poziomie 4-5,2 euro za mkw. za miesiąc w Warszawie oraz 2,7-3,9 euro za mkw. za miesiąc w pozostałych regionach kraju. Poziom zachęt i okresy bezczynszowe pozostały bez zmian.

Źródło: CBRE

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *