Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne – najnowocześniejszy budynek publiczny w Polsce

Marki_szkola

Ten post dostępny jest także w języku: English

Budimex ukończył budowę Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego (MCER), najnowocześniejszego obecnie w Polsce kompleksu edukacyjno-rekreacyjnego.

Szybka budowa

Budowa rozpoczęła się w marcu 2018 r., a otwarcie zaplanowano na 30 listopada br. Realizacja trwała zatem rok i 7 miesięcy. Kompleks stanowią 2 budynki o łącznej powierzchni ok. 15 tys. m2. Co szczególnie warte podkreślenia, inwestycja została zrealizowana z wykorzystaniem modelu BIM: wykorzystano międzybranżowy, trójwymiarowy projekt inwestycji, jak i zastosowano innowacyjną platformę do zarządzania dokumentacją i modelem BIM z dostępem z urządzeń mobilnych.

Nowoczesne technologie

MCER to pierwszy w Polsce budynek użyteczności publicznej z certyfikatem BREEAM. Budynek wyposażono w najbardziej innowacyjne technologie, dzięki czemu ma nie tylko nie zużywać prądu, lecz wręcz go produkować. Prąd ma zapewniać agregat kogeneracyjny. Ciepło uzyskiwane przy jego produkcji ma być wykorzystywane do podgrzewania wody. Z drugiej strony zainstalowano mechanizm odzysku ciepła ze ścieków prysznicowych. Budynek wyposażono także w system pozyskiwania wody z deszczówki oraz ciągłego optymalizowania zużycia energii w poszczególnych częściach Centrum. Ważną częścią instalacji jest oczywiście fotowoltaika i system rekuperacji. Kontrolę nad zapewnieniem sprawnego działania zapewnia system BMS.

W opinii inwestora i wykonawcy, sukces inwestycji powinien zachęcić kolejne samorządy, by poszły śladami Marek i tworzyły nowoczesne i wielofunkcyjne ekologiczne budynki.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *