Ceny materiałów budowlanych, domowych i ogrodowych idą w górę

Ten post dostępny jest także w języku:
English
W okresie od stycznia do października ceny materiałów budowlanych, domowych i ogrodowych wzrosły średnio o 11%. Wzrost cen niektórych artykułów był wyjątkowo wysoki, np. Cena płyt OSB wzrosła o 55%, a izolacje termiczne o ok. 30%. Wzrost ten był jeszcze bardziej widoczny w październiku, kiedy to płyty OSB zdrożały o ponad 100% w stosunku do roku poprzedniego. Niewiele wskazuje na to, że trend ten ulegnie zmianie. Rosnące koszty energii, surowców i pracy przemawiają za dalszymi podwyżkami.
Według ostatnich badań, tylko w październiku ceny materiałów budowlanych wzrosły o ponad 20% r/r, przy czym płyty OSB podrożały o 101%, a izolacje termiczne o 54% – podaje Interia, powołując się na Polskie Składy Budowlane. Na wzrosty wpływ miały również inne kategorie produktów, np.: pokrycia dachowe i rynny wzrosły w ciągu dziewięciu miesięcy o 13%, a w samym październiku o 19%; sprzęt oświetleniowy i elektryczny (odpowiednio +9%/+12%); narzędzia (+7%/+12%), stolarka budowlana (+6%/+13%), chemia budowlana (+5%/+9%), cement i wapno (+5%/+6%).
Polacy chętnie remontują swoje mieszkania, mimo że ceny materiałów idą w górę
Wyniki badania przeprowadzonego przez Bricoman Polska i GfK pokazują, że rynek materiałów wart był w ubiegłym roku ponad 84 mld zł, a za aż 80% tego wyniku odpowiadają gospodarstwa domowe. Oznacza to, że Polacy więcej pieniędzy wydają tylko na zakup żywności niż na remonty. Według Przemysława Dwojaka, Senior Directora w GfK, po dodaniu do kosztów materiałów remontowo-budowlanych wydatków na robociznę, uzyskane kwoty byłyby dwunastocyfrowe. To pokazuje, że Polacy chętniej wydają pieniądze na remont mieszkania i poprawę jego standardu niż na podróże czy wypoczynek.
Oprócz dużego zainteresowania remontami, na rynku można zaobserwować jeszcze jeden trend. Coraz więcej osób planujących remont decyduje się na zakup potrzebnych produktów w Internecie. Aż 55% respondentów badania „Rzeczpospolitej” korzysta z możliwości zamawiania materiałów online.
Gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych i problemy z ich dostępnością to obecnie najbardziej palące bariery w codziennym funkcjonowaniu firm budowlanych. Według firm budowlanych mniej dotkliwe są jedynie problemy z dostępnością pracowników, zarówno wykwalifikowanych specjalistów, jak i tych zatrudnianych do prac podstawowych.
Według danych PMR, w 2020 r. segment indywidualny artykułów DIY w Polsce wzrósł o rekordowe 9% i był motorem napędowym całego rynku, definiowanego jako suma sprzedaży segmentów detalicznego i instytucjonalnego. Wzrost napędziły remonty Polaków oraz wysoka liczba mieszkań oddanych do użytkowania.
Więcej:
- Sektor u progu wielkich inwestycji w dobie zawirowań na rynku materiałów budowlanych. Doroczna branżowa debata „VI Forum Budownictwo w Polsce” za nami!
- Materiały budowlane znów podrożały: styropian az o 120%
- PMR: Polacy nadal planują remonty, ale już na mniejszą skalę
Więcej informacji w raportach PMR:
- Prognozy cen głównych materiałów budowlanych, III – IV kw. 2021
- Sektor budowlany w Polsce. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026, aktualizacja kwartalna
- Sektor budowlany w Polsce – Analiza regionalna. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026
- Handel detaliczny artykułami DIY w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026