Ceny materiałów budowlanych, domowych i ogrodowych idą w górę 

Ceny materiałów budowlanych, domowych i ogrodowych idą w górę 

Ten post dostępny jest także w języku: English

W okresie od stycznia do października ceny materiałów budowlanych, domowych i ogrodowych wzrosły średnio o 11%. Wzrost cen niektórych artykułów był wyjątkowo wysoki, np. Cena płyt OSB wzrosła o 55%, a izolacje termiczne o ok. 30%. Wzrost ten był jeszcze bardziej widoczny w październiku, kiedy to płyty OSB zdrożały o ponad 100% w stosunku do roku poprzedniego. Niewiele wskazuje na to, że trend ten ulegnie zmianie. Rosnące koszty energii, surowców i pracy przemawiają za dalszymi podwyżkami. 

 Według ostatnich badań, tylko w październiku ceny materiałów budowlanych wzrosły o ponad 20% r/r, przy czym płyty OSB podrożały o 101%, a izolacje termiczne o 54% – podaje Interia, powołując się na Polskie Składy Budowlane. Na wzrosty wpływ miały również inne kategorie produktów, np.: pokrycia dachowe i rynny wzrosły w ciągu dziewięciu miesięcy o 13%, a w samym październiku o 19%; sprzęt oświetleniowy i elektryczny (odpowiednio +9%/+12%); narzędzia (+7%/+12%), stolarka budowlana (+6%/+13%), chemia budowlana (+5%/+9%), cement i wapno (+5%/+6%). 

Polacy chętnie remontują swoje mieszkania, mimo że ceny materiałów idą w górę 

Wyniki badania przeprowadzonego przez Bricoman Polska i GfK pokazują, że rynek materiałów wart był w ubiegłym roku ponad 84 mld zł, a za aż 80% tego wyniku odpowiadają gospodarstwa domowe. Oznacza to, że Polacy więcej pieniędzy wydają tylko na zakup żywności niż na remonty. Według Przemysława Dwojaka, Senior Directora w GfK, po dodaniu do kosztów materiałów remontowo-budowlanych wydatków na robociznę, uzyskane kwoty byłyby dwunastocyfrowe. To pokazuje, że Polacy chętniej wydają pieniądze na remont mieszkania i poprawę jego standardu niż na podróże czy wypoczynek.

Oprócz dużego zainteresowania remontami, na rynku można zaobserwować jeszcze jeden trend. Coraz więcej osób planujących remont decyduje się na zakup potrzebnych produktów w Internecie. Aż 55% respondentów badania „Rzeczpospolitej” korzysta z możliwości zamawiania materiałów online.

Gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych i problemy z ich dostępnością to obecnie najbardziej palące bariery w codziennym funkcjonowaniu firm budowlanych. Według firm budowlanych mniej dotkliwe są jedynie problemy z dostępnością pracowników, zarówno wykwalifikowanych specjalistów, jak i tych zatrudnianych do prac podstawowych. 

Według danych PMR, w 2020 r. segment indywidualny artykułów DIY w Polsce wzrósł o rekordowe 9% i był motorem napędowym całego rynku, definiowanego jako suma sprzedaży segmentów detalicznego i instytucjonalnego. Wzrost napędziły remonty Polaków oraz wysoka liczba mieszkań oddanych do użytkowania.

Więcej: 

Więcej informacji w raportach PMR:

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *