Metropolie kluczowe dla polskiego PKB

metropolie raport

Ten post dostępny jest także w języku: English

12 największych metropolii generuje 55% polskiego PKB – wynika z „Raportu o polskich metropoliach” przygotowanego przez PwC Polska. Stanowią zatem główne filary rozwoju ekonomicznego kraju. Poza tym są ważnymi ośrodkami życia kulturalnego i akademickiego, są też istotnymi węzłami komunikacyjnymi ze stale poprawiającą się infrastrukturą.

12 czołowych miast aglomeracyjnych zamieszkuje 6,7 mln osób, a więc 18% ludności Polski. Jednocześnie generują one 32% polskiego PKB. Jeżeli rozszerzymy te miasta o obszary aglomeracyjne, to otrzymujemy już 16,1 mln mieszkańców (42% ludności Polski) oraz 55% całkowitego PKB kraju. Jak podaje w swoim opracowaniu PwC, w analizowanych obszarach metropolitalnych zlokalizowane jest 76% wszystkich polskich firm informatycznych i zdecydowana większość firm z obszaru innowacji i nowych technologii.

Warszawa zdecydowanym liderem

W oczywisty sposób Warszawa oraz aglomeracja warszawska przoduje niemal pod każdym względem w stosunku do pozostałych wielkich polskich miast, pozostaje jednak w tyle za wieloma konkurentami z Europy. Jest zdecydowanie największym i jednocześnie najatrakcyjniejszym centrum biznesowym w Polsce. W Warszawie występuje najwyższa w Polsce koncentracja inwestorów zagranicznych oraz największych polskich firm. Implikuje to najwyższy w kraju poziom wynagrodzeń.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *