Michał Sołowow chce wybudować w Polsce elektrownię atomową

symbol promieniowania

Ten post dostępny jest także w języku: English

Jak grom z jasnego nieba pojawiła się wczoraj (21 października) informacja o budowie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce przez firmę Synthos, której współwłaścicielem jest Michał Sołowow, najbogatszy Polak. Inwestycja we współpracy z GE Hitachi Nuclear Energy miałaby być gotowa już za 10 lat.

Małe reaktory modułowe

O planach budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej, poinformowała w swoim komunikacie firma GE Hitachi Nuclear Energy. Inwestycja miałaby być oparta na reaktorze wodno-wrzącym BWRX-300 o mocy 300 MW. Jak podał Dziennik Gazeta Prawna, elektrownia miałaby zostać zbudowana w ciągu najbliższej dekady.

Małe modułowe reaktory (SMR) mogą odegrać znaczącą rolę w rozwiązywaniu problemów energetycznych Polski, modernizacji krajowego sektora energetycznego oraz w osiągnięciu koniecznej i odpowiedzialnej głębokiej dekarbonizacji, powiedział Michał Sołowow, cytowany w komunikacie GE Hitachi Nuclear Energy. Dodał także, że wykorzystanie małych modułowych reaktorów do wytwarzania czystej energii zwiększy nasze szanse na odejście od węgla i będzie miało pozytywny wpływ na nasz przemysł i państwo. Najbogatszy Polak byłby pierwszym prywatnym przedsiębiorcą na świecie, który byłby zaangażowany w proces wdrażania technologii małych reaktorów modułowych.

Atom w Oświęcimiu?

Jak podała Rzeczpospolita, jest duże prawdopodobieństwo, że pierwsza w Polsce elektrownia atomowa miałaby powstać w Oświęcimiu, na terenach należących do zakładów chemicznych Grupy Synthos. Za tą lokalizacją przemawia m.in. fakt, że spółka informowała już o planach dywersyfikacji metod pozyskiwania energii w tej niezwykle energochłonnej fabryce. Co więcej, w przyszłości zakłady mają zostać rozbudowane o nową instalację do produkcji syntetycznego kauczuku, co jeszcze zwiększy zapotrzebowanie na energię.

Oświęcimski magistrat poinformował, że nie posiada żadnych informacji na temat budowy reaktora, zaznaczając jednocześnie, iż w przypadku tego typu inwestycji, gmina wyłączona jest z procesu decyzyjnego.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *