Miliardy na remonty budynków z wielkiej płyty

Budynek z wielkiej płyty

Ten post dostępny jest także w języku: English

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIiR) poinformowało, że dnia 28 maja br. do konsultacji trafił projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji. Zakłada on m.in. wielomiliardowe wsparcie finansowe remontów budynków z wielkiej płyty.

Wzmocnienie połączeń kotwami

Rządowe wsparcie przeznaczone zostanie na wzmocnienie połączeń między warstwą fakturową i konstrukcyjną w płytach wielowarstwowych przy pomocy metalowych kotew. W przypadku prowadzenia przez inwestora prac termomodernizacyjnych, przyznawana będzie dodatkowa premia, o wartości 50% kosztu zakupu oraz montażu kotew. Celem tych robót ma być zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników budynków z prefabrykowanych płyt w sytuacji, gdy nowe warstwy ocieplenia dodatkowo obciążają łączniki będące elementami płyty wielowarstwowej.

Szacowana wartość inwestycji w budynkach z wielkiej płyty sięga ok. 25,8 mld zł, z których 17,2 mld zł ma pochłonąć termomodernizacja a 8,6 mld zł montaż kotew. Potencjalna wartość publicznego dofinansowania w formie premii może wynieść 7 mld zł.

Dodatkowe wsparcie OZE

Projekt nowelizacji zakłada również dodatkowe wsparcie dla inwestorów, którzy podczas prowadzenia termomodernizacji, zainstalują w budynkach systemy odnawialnych źródeł energii (OZE). W ich przypadku premia termomodernizacyjne wyniesie nie 16% lecz 21% wartości przedsięwzięcia. O wsparcie będą mogły ubiegać się również wspólnoty mieszkaniowe, w których większościowym udziałowcem jest gmina, co obecnie nie jest możliwe.

Bezpieczne budynki z wielkiej płyty

W całej Polsce jest ok. 60 tys. budynków z wielkiej płyty, z których zdecydowana większość (ok. 80%) zbudowana została w technologii płyt trójwarstwowych. Według raportu przygotowanego przez Instytut Techniki Budowlanej nie istnieje żadne zagrożenie jeśli chodzi o konstrukcję oraz bezpieczeństwo tych budynków.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *