Największe budowane parki handlowe w Polsce

Parki handlowe

Ten post dostępny jest także w języku: English

Obecnie w budowie są aż 43 projekty handlowe, a 22 z nich to tradycyjne parki handlowe. Kolejne 16 to centra convenience w układzie parków handlowych, a pięć innych to regionalne parki handlowe. Jednym z największych właścicieli takich obiektów Ingka Centres, czyli następca firmy Inter Ikea, która zapoczątkowała segment parków handlowych w Polsce.

Jak wskazuje raport JLL i Trei Real Estate, Inter Ikea ze swoimi parkami handlowymi w Jankach i Franowie na początku lat 90. może być uznana za pioniera w tym segmencie budownictwa. Obecnie istotną pozycję na rynku zajmuje Ingka Centres, a także Ceetrus, posiadający wiele parków sąsiadujących z centrami handlowymi.

Wśród tradycyjnych parków handlowych, czyli takich o powierzchni od 5 tys. m2 do 9,9 tys. m2, dominują te, za które odpowiedzialne są firmy Saller, Trei Real Estate i Immofinanz. Są one również liderami rynku w najmniejszym segmencie, czyli takich obiektów, których powierzchnia mieści się w przedziale od 2 tys. m2 do 4,9 tys. m2.

JLL wybrał największe parki handlowe i centra convenience, które wciąż są w budowie, a ich otwarcie planowane jest na 2021 r. lub 2022 r.

Galeria Andrychów

Jednym z wielkopowierzchniowych obiektów jest Centrum Handlowe Andrychów, za którego budowę odpowiedzialni są Acteeum Group i Equilis Europe. Galeria będzie miała 24 tys. m2, a na takiej powierzchni znajdzie się miejsce dla 38 sklepów, a jeden z nich będzie mógł zostać zagospodarowany pod supermarket o powierzchni 2,2 tys. m2. Otwarcie obiektu planowane jest na trzeci kwartał 2021 r.

Saller Park Lipnik

Park handlowo-usługowy Saller Park Lipnik został podzielony na dwa etapy, a pierwszy z nich miał być zrealizowany we wrześniu. Drugi etap zakłada rozbudowę parku, tak by liczył on 18 tys. m2. Wykonawcą inwestycji, która powstaje w sąsiedztwie dwóch dużych hal hipermarketu Tesco oraz marketu budowlanego Bricomarche, jest Erbud.

Premium Park Lubrza

Kolejną inwestycją jest zespół obiektów o łącznej powierzchni 11 tys. m2, który obejmie retail park, supermarket spożywczy, a także obiekt typu dom i ogród. Planowana jest także stacja paliw Shell, myjnia samochodowa oraz operator gastronomiczny. Według planów otwarcie inwestycji realizowanej przez Fortis Investments nastąpi pod koniec 2021 r.

Park handlowy Ząbkowice Śląskie

Inwestycja firmy P.A. Nova będzie pierwszym tego typu obiektem w Ząbkowicach Śląskich. Park ma mieć powierzchnię 10 tys. m2, a jego otwarcie przewidziane jest na czwarty kwartał 2021 r. Lokalami zainteresowała się Biedronka, Martes Sport i Kaes. We wrześniu zakończono etap związany z wykonaniem elewacji, a wkrótce w pełni gotowe mają być także nawierzchnie jezdni, parkingów i chodników.

Sierpc Retail Park

To nowoczesne centrum handlowe o powierzchni ok. 8 tys. m2, w którym pojawią się sklepy, lokale usługowe oraz przestrzeń dla rozwoju biznesów lokalnych przedsiębiorców. Sierpc Retail Park ma być największym kompleksem handlowym w mieście, a jego otwarcie przewidziane jest na pierwszy kwartał 2022 r.

Tuchola Park

Projekt nowego pasażu w Tucholi przewiduje miejsce dla 20 sklepów, a także dla innych mniejszych lokali. Oprócz tego na terenie kompleksu ma pojawić się znany operator spożywczy oraz restauracja typu Drive Thru. Jako ostatni etap budowy deweloper zaplanował inwestycje w osiedle mieszkaniowe. Firmą zarządzającą jest Gzellainvestments, natomiast za projekt odpowiedzialna jest pracownia Pejot Studio. Otwarcie Tuchola Park nastąpi najprawdopodobniej w trzecim kwartale 2021 r. lub do końca roku.

S1 Center

Kolejna inwestycja grupy Saller, która zostanie najprawdopodobniej otwarta jeszcze w tym roku, pojawi się w Złotoryi. Będzie w niej miejsce na 12 lub 15 sklepów, a będą to głównie znane sieci, takie jak Media Expert, Rossmann czy Pepco. Inwestycja jest ważna dla miasta ze względu na przebudowę skrzyżowania ul. Legnickiej i ul. Chojnowskiej, która zostanie sfinansowana przez grupę Saller. Ma to zwiększyć przepustowość skrzyżowania, a to wpłynie na poprawę komunikacji w mieście.

Multishop Suwałki

Park handlowy realizowany przez Multishop Development powstał na największym osiedlu w mieście, obok budowanej Trasy Wschodniej oraz przy północnym węźle obwodnicy Suwałki, która jest częścią trasy ekspresowej S61. Obecnie powierzchnia centrum wynosi 3 tys.m2, jednak zostanie ona rozbudowana aż do 10 tys. m2. Multishop ma być gotowy do końca 2021 r.

Park handlowy Świnoujście Zbigniewa Grycana

Park handlowy w Świnoujściu jest budowany przez Prime Construction dla Zbigniewa Grycana, związanego z marką „Grycan Lody od Pokoleń”. Obiekt będzie miał ponad 7,7 tys. m2, a na jego powierzchni znajdzie się sklep Castorama oraz stacja Shell z myjnią samochodową i stacjami do ładowania samochodów elektrycznych. Prace „shell & core” mają zakończyć się w ciągu pięciu miesięcy, a otwarcie parku handlowego przewidziane jest na 2022 r.

Stop Shop Zielona Góra

Obiekt zamykający czołową dziesiątkę to projekt realizowany przez Immofinanz, który będzie miał 6,6 tys. m2 i pomieści 14 sklepów. Park handlowy znajduje się w rozwijającej się części Zielonej Góry, a przyszli klienci będą mogli skorzystać w nim z ofert wielu sieci. Jedną z nich jest Matres Sport, który wynajął lokal o powierzchni ok. 800 m2. Planowane otwarcie ma nastąpić na wiosnę 2022 r.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *