Niemiecki fundusz przejmuje Vantage Development

osiedle vantage development

Ten post dostępny jest także w języku: English

Niemiecki fundusz TAG Immobilien, notowany na frankfurckiej giełdzie, 8 listopada br. zawarł umowę inwestycyjną dotyczącą zakupu 100% udziałów w Vantage Development za ok. 131 mln €. Plan funduszu zakłada skupienie się na części mieszkaniowej firmy i budowę 8-10 tys. mieszkań na wynajem.

Inwestycje w część mieszkaniową

Łączne wynagrodzenie za nabycie 100% akcji Vantage Development to, według kursu wymiany PLN/EUR, ok. 131 mln €. Niemiecki fundusz planuje inwestycje w część mieszkaniową spółki, a część komercyjna, w tym także aktywa biurowe, zostanie odsprzedana dotychczasowym akcjonariuszom Vantage. Ozacza to, że TAG Immobilien na przejęcie wyda ok. 85 mln €. Część komercyjna spółki wyceniona została na potrzeby transakcji na 46 mln €.

U naszych zachodnich sąsiadów TAG zarządza portfelem 84 tys. mieszkań, zarabiając na czynszach ok. 316 mln €. Plan na polski rynek zakłada stworzenie portfela 8-10 tys. lokali na wynajem.

Finalizacja transakcji przejęcia Vantage spodziewana jest w I kw. przyszłego roku. Po jej zakończeniu akcje dewelopera mają zostać wycofane z warszawskiej giełdy.

Niższe przychody o 59% r/r

W I połowie 2019 r. spółka Vantage Development zanotowała 12,18 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej, wobec 34,87 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 75,94 mln zł, w porównaniu z 185,76 mln zł w I poł. 2018 r.

Od początku stycznia do końca czerwca br. firma przekazała swoim klientom 130 lokali, czyli ponad trzykrotnie mniej niż przed rokiem, co przełożyło się na uzyskane przychody ze sprzedaży niższe o 59% r/r. W drugiej połowie 2019 r. Vantage planuje ukończenie sześciu projektów, co ma przełożyć się na znaczący wzrost uzyskanych przychodów z przekazanych mieszkań za cały br.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *