Nikt nie chce dokończyć budowy obwodnicy Częstochowy

ładowarka z piaskiem

Ten post dostępny jest także w języku: English

GDDKiA nie otrzymała ani jednej oferty w przetargu na wykonanie prac mających zagwarantować przejezdność obwodnicy Częstochowy (autostrada A1) przed końcem br. W planach dyrekcji jest ogłoszenie jak najszybciej nowego postępowania z takim samym terminem na wykonanie zadania.

Wykonawca odsunięty od inwestycji

Przetarg na zaprojektowanie oraz budowę odcinka autostrady A1 pomiędzy węzłami Blachownia i Rząsawa (obwodnica Częstochowy) wygrany został w październiku 2015 r. przez konsorcjum firm Salini Polska, Salini Impregilo i Todini Costruzioni Generali. W kwietniu br., zwycięzca przetargu został jednak odsunięty od inwestycji z powodu niezrealizowania zapisanych w umowie prac i to pomimo wielokrotnych wezwań ze strony GDDKiA.

Trwają prace zabezpieczające

Obecnie na placu budowy trwają roboty zabezpieczające, realizowane przez konsorcjum, w składzie Strabag Infrastruktura Południe, Budimex oraz Budpol, które to wybrane zostało w formule negocjacji bez ogłoszenia. Zakres robót zabezpieczających nie obejmuje jednak prace niezbędnych do uzyskania pozwolenia na użytkowanie, dlatego też GDDKiA na początku sierpnia br. opublikowała postępowania na ich wykonanie. W jego zakresie znajduje się m.in. wykonanie elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego, oświetlenia czy ekranów akustycznych.

Brak ofert

Niestety, jak poinformował właśnie katowicki oddział GDDKiA do przetargu nie zgłosiła się żadna firma. Dyrekcja w zaistniałej sytuacji planuje niezwłocznie przystąpić do działań, których celem jest ponowne uruchomienie postępowania. Termin wykonania robót wyznaczony na grudzień br. pozostanie niezmienny. Oznacza to, że zwycięzca przetargu będzie miał bardzo mało czasu na zrealizowanie prac umożliwiających uzyskanie pozwolenia na użytkowanie tego odcinka autostrady A1.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *