Nowa era budownictwa okiem praktyków

Statuetki

Ten post dostępny jest także w języku: English

3 marca w hotelu The Westin Warsaw odbyła się XI edycja konferencji „Infrastruktura Polska i Budownictwo” zorganizowana przez Executive Club. Zaproszeni eksperci przybliżyli aktualne zagadnienia podczas całodniowej serii debat, podzielonych na trzy tematyczne panele dyskusyjne oraz dwa wystąpienia. Zwieńczeniem wydarzenia była wieczorna gala rozdania „Diamentów Infrastruktury i Budownictwa”, dla najbardziej wyróżniających się podmiotów w branżach. Konferencja odbyła się pod patronatem honorowym Ministerstwa Infrastruktury.

Wydarzenie zainaugurowało wystąpienie gościa specjalnego – dr Libora Lochmana, Dyrektora Zarządzającego Wspólnotą Kolei Europejskich oraz Zarządców Infrastruktury Kolejowej (CER). Mówca w swoim wystąpieniu przybliżył pojęcie „zielonej mobilności”. Jest ono fundamentem tzw. Green Deal, czyli Europejskiego Zielonego Ładu, który jest zbiorem inicjatyw politycznych zaproponowanych przez Komisję Europejską, których nadrzędnym celem jest uczynienie Europy neutralną dla klimatu do 2050 r. Kolej jako najbardziej zielony transport ma pełnić w nim główną rolę.

Pierwszym poruszonym tematem podczas dyskusji panelowej było partnerstwo publiczno-prywatne. Według ekspertów w tej formule wciąż brakuje dużych realizacji. Samorządy terytorialne realizują tylko niewielkie projekty z obawy przed dużymi kosztami i ryzykiem. Brakuje natomiast przykładów „z góry”, czyli dużych realizacji we współpracy firm z głównymi instytucjami, szczególnie że forma ta zyskała solidną obudowę prawną w 2018 roku. Nowelizacja ta odbierana jest przez branżę bardzo pozytywnie, ale wciąż dużym problemem są częste zmiany prawa. Fluktuacja na rynku to kolejne wyzwanie, które uniemożliwia realne planowanie inwestycji w długim okresie.

Po krótkiej przerwie rozpoczął się drugi panel. Dyskusję zaczęto od tematu Green Deal. Jest to czynnik mający obecnie największy wpływ na branżę. Ma to związek z faktem, że kolej stała się obiektem ogromnej transformacji, ponieważ jest najbardziej ekologicznym oraz najbezpieczniejszym środkiem transportu. Przechodzenie na energię odnawialną, elektryfikacja sieci, wymiana taboru i ujednolicenie systemów sterowania składami to tylko niektóre elementy Europejskiego Zielonego Ładu. Zmiany te dotyczą także Polski.

Po przerwie przyszedł czas na drugie wystąpienie tego dnia pt. „Symulacje dynamiczne w infrastrukturze: kolejnictwo, drogownictwo, lotniska”, którego autorem był Filip Polit – Menadżer Sprzedaży Krajowej, FlexSim InterMarium. Podczas wystąpienia przedstawiona została technologia, która pozwala na optymalizację planowanych inwestycji, na przykładzie krakowskiego lotniska Balice. Zaprezentowana symulacja będąca wirtualnym odzwierciedleniem rzeczywistego systemu pozwoliła szczegółowo przeanalizować i sprawdzić proponowane usprawnienia.

Trzeci i ostatni panel dyskusyjny dotyczył nowych technologii w budownictwie. Istotnym tematem omawianym przez ekspertów był zrównoważony rozwój przedsiębiorstw z branży oraz ich energooszczędność i redukcja negatywnego oddziaływania na środowisko. Pionierem w tego typu działaniach jest branża cementowa w Polsce. Uchodzi ona za bardzo nowoczesną i efektywną energetycznie, ale przede wszystkim realizuje ideę gospodarki obiegu zamkniętego, gdyż zagospodarowuje aż 50% odpadów komunalnych. Zdaniem panelistów, aby skutecznie redukować negatywny wpływ branży na środowisko należy zastosować podczas inwestycji trzy elementy: planowanie, digitalizację i automatyzację.

Po panelach dyskusyjnych i wystąpieniach obfitujących w interesujące wymiany zdań i ogromną ilość merytorycznej wiedzy przyszedł czas na główny punkt dnia. Była nim wieczorna gala rozdania „Diamentów Infrastruktury i Budownictwa”, czyli statuetek, których celem jest nagrodzenie przedsiębiorstw i osób, które swoimi działaniami i osiągnięciami wyróżniają się na tle branży. W tym roku wręczono aż 20 statuetek w 9 kategoriach m.in.: Realizacje Roku w budownictwie kubaturowym, infrastrukturze drogowej i infrastrukturze kolejowej, a także Lider Technologii, Lider Bezpieczeństwa czy Lider Zrównoważonego Rozwoju.

Laureaci
Zdjęcia Organizatora Executive Club: XI edycja konferencji Infrastruktura Polska i Budownictwo

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *