Nowela ustawy deweloperskiej wkrótce w Sejmie

młotek sędziego

Ten post dostępny jest także w języku: English

16 lutego 2021 roku Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego i domu jednorodzinnego. 

Oprócz utworzenia Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, nowe rozwiązania nałożą na przedsiębiorców dodatkowe obowiązki administracyjne związane z umowami rezerwacyjnymi, raportowaniem czy procedurami odbioru lokalu mieszkalnego. Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) komentuje proponowane zmiany.

Utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (DFG) z odpowiednio niską składką może być ruchem zwiększającym atrakcyjność rynku nieruchomości. Zapewniłoby to nabywcom nieruchomości gwarancje większe niż przyznane posiadaczom depozytów bankowych, gwarantując ochronę również dla środków przewyższających 100 tys. euro. Dobrze, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podzielił zgłaszane argumenty i urealnił wysokość opłat. PZFD od początku podnosiło, że składki nie powinny przekraczać 1% ceny mieszkania. 

Ustanowienie DFG będzie wiązało się z wprowadzeniem dodatkowej opłaty na jego rzecz, w wysokości do 2% wartości mieszkania (niepotwierdzone informacje wskazują, że może być ograniczona do 1%). PZFD szacuje, że w konsekwencji ceny mieszkań mogą wzrosnąć o  kilka – kilkanaście tysięcy złotych. Zakładając wpłaty na poziomie 1%, przy obecnej skali rynku, do Funduszu wpływałoby docelowo co najmniej 0,5 mld zł rocznie. 

PZFD ma nadzieję, że UOKiK zmodyfikował także przepisy szczegółowe, co do których branża zgłaszała bardzo istotne zastrzeżenia wobec dodatkowych obciążeń administracyjnych, podważenia pewności obrotu i równowagi stron. Dopiero po upublicznieniu projektu Związek planuje szczegółowo wypowiedzieć się w tym zakresie.

Źródło: PZFD

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *