Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej z wykonawcami

sprzęt budowlany

Ten post dostępny jest także w języku: English

Budimex oraz konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia podpisały umowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej (OMT) w ciągu drogi ekspresowej S6. Obwodnica otworzy nowe perspektywy dla Pomorza Gdańskiego i Trójmiasta, zwiększy bezpieczeństwo ruchu drogowego i usprawni komunikację. 

Umowy podpisane z GDDKiA obejmują projekt i budowę Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej – wykonawcy zadań opracują dokumentację techniczną na podstawie koncepcji programowej. Po uzyskaniu decyzji na realizację inwestycji drogowej, rozpocząć się będą mogły prace budowlane nad trasą, która będzie dwujezdniową drogą ekspresową z przewidzianą rezerwą na trzeci pas. Trasa ta została podzielona na dwa odcinki realizacyjne: pierwszy odcinek w ciągu drogi ekspresowej S6 o długości 16,3 km będzie znajdował się pomiędzy Chwaszczynem i Żukowem. Koszty jego budowy sięgną 715,2 mln zł, a wykonawcą inwestycji została firma Budimex. Drugi odcinek ma liczyć 16 km i znajdować się będzie pomiędzy Żukowem a węzłem Gdańsk Południe. W ramach umowy powstanie również 7-kilometrowa obwodnica Żukowa. Koszt budowy drugiego odcinka wyniesie ok. 777 mln zł, a jego wykonawcą będzie Mirbud i Kobylarnia.

OMT zostanie zrealizowana dzięki decyzji rządu o przeznaczeniu na ten cel dodatkowych środków w ramach Programu Dróg Krajowych. Projektowanie i prace budowlane mają potrwać 38 miesięcy na obu odcinkach, a koniec prac budowlanych przewidywany jest na II kw. 2025 roku. 

Dodatkowo, Tomasz Żuchowski, szef GDDKiA podał, że w III kw. br. zostaną ogłoszone przetargi na budowę trzech odcinków S6 w województwie zachodniopomorskim od Koszalina do Słupska, dzięki czemu cała trasa tamże zostanie oddana do ruchu w 2025 roku.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *