Pekao będzie inwestować w fotowoltaikę i farmy wiatrowe

Pekao

Ten post dostępny jest także w języku: English

Bank Pekao, w ramach realizacji strategii ESG, zamierza zająć się finansowaniem inwestycji w duże farmy fotowoltaiczne oraz morskie farmy wiatrowe. Zdaniem Pekao liczba prosumenckich instalacji fotowoltaicznych wkrótce przestanie rosnąć, ponieważ rynek tych inwestycji jest już niemal nasycony. Dlatego też bank planuje rozwijać nowe zielone projekty.

Według Pawła Strączyńskiego, wiceprezesa Pekao, korporacje decydują się na współpracę z bankiem przy inwestycjach w duże farmy fotowoltaiczne i offshore, ponieważ są to projekty, które wpisują się w strategię ESG. Dodatkowo ważną kwestią jest mitygacja ryzyka rynkowego, czyli ryzyka ceny i ryzyka wolumenu. Wpływa na to fakt, że Bałtyk jest znakomicie przebadany pod kątem wietrzności. Jak podkreśla Strączyński, realizacja projektów PGE, Orlenu i Polenergii odbywa się we współpracy z partnerami zagranicznymi, którzy dobrze znają realia, co znowu przekłada się na mitygację.

Obecnie bank czeka na zmianę przepisów dotyczących budowy farm wiatrowych na lądzie. Złagodzenie restrykcji odległościowych pozwoli na uruchomienie projektów, które zaplanowane są na kilkaset megawatów. Bank liczy także na wprowadzenie rozwiązań legislacyjnych w sektorze projektów fotowoltaicznych realizowanych przez prosumentów. Możliwe jest jednak, zainteresowanie prosumenckimi instalacjami fotowoltaicznymi osłabnie i nie przybędzie zbyt wiele nowych inwestycji. Warto zaznaczyć, że obecnie w Polsce mocy zainstalowana elektrowni fotowoltaicznych sięga 6 GW, a to może oznaczać, że rynek fotowoltaiki jest już niemal nasycony.

Pekao sfinansuje zielone projekty

Bank Pekao, który jest częścią grupy PZU, w czerwcu 2021 r. zdecydował się na wprowadzenie strategii ESG, która reguluje podejście banku do zrównoważonego rozwoju i jest oparta na trzech filarach, czyli środowisku, zaangażowaniu i ładzie. W ramach tej strategii Pekao zorganizuje finansowanie nowych zielonych projektów w wysokości ponad 30 mld zł do 2024 r., a na tę kwotę złoży się zarówno nowe finansowanie projektów zrównoważonych obejmujących projekty zielone i społeczne w wysokości 8 mld zł, jak i wsparcie emisji obligacji ESG klientów banku, które wyniesie ok. 22 mld zł.

Bank Pekao od 1998 r. jest notowany na GPW w Warszawie, a aktywa banku wyniosły 233 mld zł na koniec 2020 r.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *