PERN buduje wielki zbiornik gazu

Ten post dostępny jest także w języku: English

W Bazie Paliw PERN w Małaszewiczach zakończył się właśnie skomplikowany proces montażu dachu na nowym zbiorniku o pojemności 32 tys. m3. Dach ma średnicę 43 m i waży 240 tony. Cały proces wraz z przygotowaniami trwał 7 dni. To ważny kamień milowy tego projektu. Oddanie zbiornika do eksploatacji planowane jest na I kwartał przyszłego roku.

Tomasz Salwa, kierownik projektu: „Przeprowadzenie operacji wymagało wielu przygotowań i zaangażowania wysokiej klasy specjalistów, a także sprzętu. Komplet elementów niezbędnych do ułożenia dachu transportowany był przez 40 TIR-ów oraz 3 zestawy aut specjalistycznych.

Montaż dachu o takiej średnicy jest bardzo dużym wyzwaniem dla inżynierów, a kluczowym warunkiem dopuszczającym do przeprowadzenia tej operacji są stabilne warunki pogodowe, siła wiatru nie może przekraczać 8 m/s.”

Generalnym wykonawcą zbiornika jest konsorcjum w składzie: Naftoremont – Naftobudowa Sp. z o.o. z siedzibą w Płocku (Lider) i Przedsiębiorstwo „AGAT” S.A. z siedzibą w Koluszkach (Partner).

Program Megainwestycji PERN

Megainwestycje to strategiczny projekt realizowany przez PERN, który odpowiada na potrzeby rynku naftowo – paliwowego i jednocześnie w zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polski. Chodzi o budowę zbiorników magazynowych na ropę naftową i paliwa, a także budowę rurociągu paliwowego Boronów-Trzebinia i rurociągu naftowego Gdańsk-Płock.

Źródło: PERN

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *