Pierwsze duże projekty PPP w budownictwie infrastrukturalnym coraz bardziej prawdopodobne

Światła na drodze

Ten post dostępny jest także w języku: English

Realizacja dużych inwestycji infrastrukturalnych w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) wciąż jest w Polsce bardzo mało popularna. Jest jednak szansa, że wkrótce się to zmieni. GDDKiA zapowiedziała budowę w tej formule Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej, a inwestycje PPP planowane są także m.in. w Gdańsku czy w Krakowie.

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej

GDDKiA wytypowała budowę Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej (OMT) w ciągu drogi ekspresowej S6 jako pierwszy duży projekt do realizacji w formule PPP. Ma to być dwujezdniowa droga ekspresowa o długości niemal 33 km, obejmująca również obwodnicę Żukowa (droga w klasie GP) o długości 6,6 km. Jeszcze w 2020 r. GDDKiA planuje rozpisanie przetargu w trybie dialogu konkurencyjnego na wybór partnera prywatnego, którego zadaniem będzie zaprojektowanie i wybudowanie OMT w ciągu 48 miesięcy od podpisania umowy i utrzymywanie jej przez kolejne 26 lat. W zamian partner prywatny będzie otrzymywał z budżetu państwa tzw. opłatę za dostępność.

Port Centralny w Gdańsku

Na Pomorzu zostanie zrealizowana największa planowana inwestycja morska w Europie. Port Centralny w Gdańsku, bo o nim mowa, także ma zostać zrealizowany w formule PPP. Już w maju 2018 r. zarząd Morskiego Portu Gdańsk podpisał umowę na opracowanie koncepcji Portu Centralnego (z konsorcjum Projmors Biuro Budownictwa Morskiego oraz Mosty Gdańsk). Plany inwestora zakładają zrealizowanie na ogromnym terenie kilku terminali przeładunkowych (m. in. pasażerski, masowy, drobnicowy) w oparciu o formułę PPP. Zakładają stopniowe powstawanie kolejnych terminali w zależności od potrzeb partnerów – prywatnych operatorów.

W br. przedstawiono wybraną koncepcję rozwoju: Port Centralny ma obejmować ok. 1 400 ha akwenu morskiego oraz 410 ha zalądowionej powierzchni. Wybrany projekt przewiduje powstanie od 6 do 8 terminali oraz przestrzeń stoczniowa.

Prace nad ich realizacją mają rozpocząć się jeszcze w 2019 r. (podpisano umowę z firmą konsultingową mającą wspierać realizację inwestycji w PPP), a pierwsze terminale mogą pojawić się w 2029 r. Ostatnio podpisane umowy na połączenia kolejowe zwiększają szanse na realizację opisywanej inwestycji.

Źródło: Port Gdańsk

Nowatorska inwestycja w Krakowie

W Krakowie z kolei może powstać natomiast linia krakowskiego szybkiego tramwaju zrealizowana w oparciu o formułę PPP. Zarząd Dróg Miasta Krakowa prowadzi dialog konkurencyjny z trzema potencjalnymi partnerami:

  • konsorcjum firm: PPP Solutions Polska Sp. z o.o. (lider), Gulermak AGir Sanayi Insaat ve Taahhu A.S. (partner);
  • Mota-Engil Central Europe PPP Road Sp. z o.o.;
  • VARDUN Sp. z o.o.

Planowane zawarcie umowy na realizację 4,5 km odcinka linii tramwajowej prowadzącej od  al. Jana Pawła II, ul. Lema, Meissnera do pętli tramwajowej w Mistrzejowicach.

Z uwagi na duży zakres uzgodnień na dialog przewidziano aż 15 miesięcy, a umowa z wybraną firmą ma zostać podpisana w III kw. 2020 r. Jeżeli dojdzie ona do skutku będzie to nowatorska w skali kraju inwestycja w obrębie transportu miejskiego, która ma wskazywać kierunek dla wszystkich miast w Polsce.

Źródło: UM Kraków

Na koniec warto także podkreślić, że formuła PPP nie jest zarezerwowana jedynie dla projektów infrastrukturalnych. Także inwestycje mieszkaniowe, których inwestorami są samorządy, mogą być realizowane w oparciu o tą formułę. Namacalnym przykładem jest dialog konkurencyjny, który władze Giżycka rozpoczną z partnerami prywatnymi w celu wspólnej realizacji 100 mieszkań. Władze Giżycka chcą je włączyć do Programu Mieszkanie +, a po stronie partnera prywatnego (dewelopera) będzie budowa mieszkań i administracja inwestycją w okresie między 15 a 30 lat. Warto śledzić tą inwestycję – jest to dobry kierunek, który może przyspieszyć realizację całego programu.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *